محققان دانشگاه آكسفورد :

هیدروكسی كلروكین هنوز می تواند برای مقابله با كووید-19 امیدبخش باشد

هیدروكسی كلروكین هنوز می تواند برای مقابله با كووید-19 امیدبخش باشد محققان برجسته دانشگاه ˮآكسفوردˮ می گویند كه داروی ˮهیدروكسی كلروكینˮ(hydroxychloroquine) هنوز هم می تواند در مقابله با ˮكووید-۱۹ˮ مفید باشد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از فارماتایمز، چندی پیش پژوهشگران آمریکایی اعلام نمودند داروی مالاریا یعنی "هیدروکسی کلروکین" که "دونالد ترامپ" آنرا برای جلوگیری از مبتلا شدن به کووید- ۱۹ پیشنهاد داده بود، تاثیری نشان نداده است.
نتایج این پژوهش نشان داد که داروی "هیدروکسی کلروکین"(Hydroxychloroquine) که برای درمان انواع مشخصی از مالاریا مورد استفاده قرار می گیرد، اثری در جلوگیری از مبتلا شدن به کروناویروس ندارد و تأثیر آن فقط به اندازه یک دارونما است.
با وجود اینکه این دارو فعلا کنار گذاشته شده است، محققان آکسفورد معتقدند که هنوز هم می تواند در مقابله با "کووید-۱۹" مفید باشد.
دانشگاه "آکسفورد" و یک مرکز تحقیقات پزشکی این دانشگاه به نام "MORU" در حال انجام مطالعه ای تحت عنوان "COPCOV" هستند که بزرگترین آزمایش بالینی بررسی داروی "هیدروکسی کلروکین" در جلوگیری از "کووید-۱۹" است.
هدف از مطالعه "COPCOV" نام نویسی از ۴۰ هزار نفر از اعضای کادر درمان است تا تصمیم گرفته شود داروی هیدروکسی کلروکین و کلروکین می تواند از پیشگیری از مبتلا شدن به کووید-۱۹ جلوگیری کند یا خیر.
محققان معتقدند مطالعات پیشین برای نشان دادن شواهد قطعی در خصوص تأثیر یا عدم تأثیر هیدروکسی کلروکین بسیار کوچک بودند.
این محققان اضافه کردند که استفاده زودهنگام از دارو بسیار مهم می باشد و نگرانی های موجود در مورد ایمنی این دارو اغراق شده بودند.
"جرمی فارر"(Jeremy Farra) مدیر خیریه تحقیقاتی "Wellcome Trust" اظهار داشت: هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بتوانیم بزودی واکسن کرونا را در حجمی وسیع در دسترس داشته باشیم. با وجود همه این تبلیغات، ما هنوز نمی دانیم که داروی " هیدروکسی کلروکین" در مقابل کرونا موثر است یا خیر. اما بسیار مهم می باشد که ما از یک طریق تاثیراین دارو را دریابیم. تنها راه برای این کار بررسی تعداد زیادی از شرکت کنندگان در یک کارآزمایی بالینی کنترل شده و به صورت تصادفی است.
"نیک وایت"(Nick White) محقق مطالعه COPCOV اظهار داشت: طی ۶۰ سال گذشته، هیدروکسی کلروکین و کلروکین سابقه ایمنی بالایی در درمان مالاریا و شرایط روماتولوژی داشته اند.
وی ادامه داد، این نگرانی که این داروها امکان دارد در مقابل کووید-۱۹ سبب آریتمی قلبی شود، توسط شواهد آزمایشگاهی تصادفی پشتیبانی نمی گردد. در شرایط روماتولوژی هم مصرف این داروها خطر بروز آریتمی قلبی را کاهش داده است.
وایت در نهایت افزود: شواهد بسیار قوی وجود دارد که نشان داده است دوزهایی که در این مطالعه مورد بررسی قرار گرفته اند، بی خطر هستند.
منبع:

1399/05/20
14:11:15
5.0 / 5
1698
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین