در وبینار عصر جدید فضا؛ چالش ها و فرصت ها مطرح شد

بازگشت ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سرمایه در صنایع فضایی

بازگشت ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سرمایه در صنایع فضایی به اعتقاد پژوهشگران صنایع فضایی ماهواره‎های مكعبی كوچك نسبت به سایر حوزه های فضایی به بازار نزدیكتر است، ضمن آنكه برمبنای برآوردها بازگشت سرمایه در این عرصه 20 تا 100 برابر سایر صنایع است و از این حیث قابل مقایسه با سایر صنایع نیست.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، سجاد غضنفری، کارشناس ارشد مهندسی فضایی پژوهشگاه فضایی ایران امروز در وبینار عصر جدید فضا؛ چالش ها و فرصت ها که به صورت مجازی برگزار شد، اضافه کرد: در عصر فعلی فضایی برای اجرای پروژه های فضایی ملاحظات سختگیرانه در نظر گرفته می شود که این امر به بالا رفتن هزینه های این پروژه ها کمک می نماید و به همین دلیل تلاش ها بر روی ساخت ماهواره های بزرگ چند صد میلیون دلاری متمرکز است.
وی افزود: این در حالیست که در عصر جدید فضا تمرکز بر ساخت ماهواره های کوچک و ارزان است؛ بدین جهت بجای ساخت یک ماهواره بزرگ، منظومه ای از ماهواره های کوچک ارزان قیمت ایجاد می شود که در آنها قابلیت اطمینان و توانمندی های آن ارتقا یافته است.
غضنفری، حرکت دنیا به سمت طراحی و ساخت ماهواره های کوچک را نتیجه کوشش های شرکت های بخش خصوصی دانست و تصریح کرد: بیشترین هرینه های پروژه های فضایی مربوط به بخش پرتاب است و طراحی و ساخت ماهواره های کوچک انقلابی دراین زمینه ایجاد کرد و ایده منظومه ماهواره ای کمک کرد تا چندین شرکت در کنار یکدیگر قرار گیرند و از این طریق دسترسی به فضا تسهیل شود.
این کارشناس ارشد مهندسی فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به چالش های موجود اظهار نمود: در عصر جدید فضا ساختارهای پیچیده دولتی به سمت ساختارهای چابک حرکت کرده است؛ چونکه در بخش های خصوصی ظرفیت های نهفته ای وجود دارد که تصمیم گیری ها در لایه های کمتری صورت می گیرد و بر خلاف ساختارهای فعلی، تصمیم گیری ها سریع تر صورت خواهد گرفت.
غضنفری، قسمتی از وجود چالش ها در عصر فعلی فضا را ناشی از خود تحریم های داخلی عنوان نمود و تصریح کرد: عصر جدید فضا شرایطی را فراهم نموده است که بتوان برای اجرای پروژه های فضایی از منابع به صورت اشتراکی بهره برداری نمود.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون ماهواره های مکعبی نسبت به سایر حوزه های فضایی به بازار و تجاری سازی نزدیکتر است، افزود: علاوه بر آن سرمایه گذاری در صنایع فضایی افزایش یافته است، به شکلی که میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این صنایع در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۲ میلیارد دلار برآورد شده و گفته می شود این میزان برای سال ۲۰۲۰ دو برابر خواهد شد.
غضنفری، صنایع فضایی را حوزه کسب و کاری دانست که دولتی نیست، اظهار نمود: در فضای کنونی اگر می خواهیم وارد عصر جدید فضا شویم، باید تغییرات را در خودمان ایجاد نماییم و جایگاه خودرا در این عرصه بیابیم.
در این وبینار همین طور اکبر قهری، طراح و تولیدکننده سخت افزارهای مخابرات و مدیر عامل یکی از شرکت های فضایی با اشاره به گزارشی از فرصت های سرمایه گذاری در صنایع فضایی، اشاره کرد: برمبنای آمارها در شرکت های فضایی سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۹ صورت گرفته که این امر نشان از ورود کارآفرینان جدید در عرصه فضایی است.
وی، ارسال انسان به فضا از طرف شرکت Space X در سال ۲۰۲۰ و سرمایه گذاری خطر پذیر در استارتاپ های فضایی در سال های اخیر را نشان دهنده اهمیت فضا در تجارت و ایجاد یک عصر جدید در حوزه فضایی دانست و تصریح کرد: رباتیک فضایی، ناوبری فضایی، مخابرات فضایی، مشاهده زمین و اکتشافات از حوزه های در رابطه با فناوری های فضایی است.
قهری با تاکید بر اینکه بیشترین حجم بازار مربوط به محصولات در رابطه با مشاهده زمین و سنجش از دور است، اشاره کرد: از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۷ به مدت ۱۰ سال رشد اقتصاد فضایی ۱.۹ برابر شده است و برمبنای برآوردها این صنایع ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بازگشت سرمایه خواهد داشت و کمتر صنایعی در دنیا وجود دارد که چنین حجم بازگشت سرمایه داشته باشد.
این فعال حوزه صنایع فضایی با اعلان اینکه در سال ۲۰۱۹ حدود ۴ میلیون دلار بر روی استارتاپ های این حوزه سرمایه گذاری شده است، اظهار داشت: ۴۸ درصد این سرمایه گذاری ها بر روی ۳ استارتاپ و ۵۲ درصد دیگر بر روی استارپ های کوچکتر سرمایه گذاری شده است.
وی دوره بازگشت سرمایه مناسب، میزان بازگشت سرمایه نسبت به سایر صنایع و ریسک سرمایه گذاری پایین را همچون مزایای سرمایه گذاری در حوزه صنایع نام برد.
منبع:

1399/05/07
15:17:15
5.0 / 5
2410
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین