درك ارتباط میان سلول های انسان با كمك ژن های مصنوعی

درك ارتباط میان سلول های انسان با كمك ژن های مصنوعی به گزارش فیكس سرور پژوهشگران آمریكایی تلاش دارند با كمك مجموعه ای از ژن های مصنوعی، به درك بهتر روابط میان سلول های انسان كمك كنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون"(BUSM)، متد جدیدی را برای درک بهتر ارتباط میان سلول های انسان، نحوه مختل شدن این ارتباط هنگام بیماری و درمان آن با کمک دارو ابداع نموده اند.
روش آنها، مجموعه ای از زیست حسگرها را شامل می شود. این حسگرها، ژن های مصنوعی هستند که می توانند زمان فعال شدن گروه مهمی از مولکول های سیگنال دهنده را اطلاع دهند. این مولکول های سیگنال دهنده که به پروتئین های معروف به "جی پروتئین" (G protein) تعلق دارند، در واقع کلید خاموش و روشن کردن مولکول درون سلول ها هستند. این مولکول ها توسط گروهی از پروتئین های گیرنده فعال می شوند که می توانند طیف گسترده ای از محرک ها نور، بو، پیام رسان های عصبی و هورمون ها را احساس کنند.
این مکانیسم سیگنال دهی، چندین دهه است که مورد بررسی قرار دارد اما پژوهشگران در این پروژه جدید، زیست حسگرهایی را ابداع نموده اند تا جی پروتئین ها را با دقت مورد بررسی قرار دهند.
"مایکل گارسیا مارکوس"(Mikel Garcia-Marcos)، استادیار بیوشیمی دانشگاه بوستون و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این زیست حسگرها می توانند بدون مختل کردن فرایند سیگنال دهی، مانند جاسوس عمل کنند و به ما بگویند که جی پروتئین ها چه عملکردی دارند.
پژوهشگران در ابداع این زیست حسگرها، از مهندسی مولکولی استفاده کردند و سپس ژن های مهندسی شده را در چندین سلول متفاوت به کار گرفتند تا واکنش آنها را نسبت به محرک های طبیعی بررسی نمایند.
"مارسین مازیارز"(Marcin Maziarz)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: من باور دارم که این زیست حسگرها می توانند ابزاری برای کشف داروهای مورد نیاز در درمان های کنونی باشند. اهمیت آنچه ما ابداع کرده ایم، به این علت است که امکان شناسایی ساده تر و دقیق تر داروها را برای پژوهشگران فراهم می آورد و میزان موفقیت را در آزمایش های بالینی بالا می برد.
این پژوهش، در مجله "Cell" به چاپ رسید.
منبع:

1399/04/17
14:06:41
5.0 / 5
2313
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین