چگونه عمر باتری های لیتیوم یونی را افزایش دهیم؟

چگونه عمر باتری های لیتیوم یونی را افزایش دهیم؟ فیكس سرور: ما در دنیای امروز به باتری های لیتیوم یونی وابسته هستیم و همه دستگاه های الكترونیكی مدرن امروزی از این نوع باتری بهره می جویند، بدین سبب رعایت اقداماتی كه به افزایش عمر آنها منجر شود از هر نظر منطقی به نظر می آید.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، باتری های لیتیوم-یون به مرور زمان تخریب می شوند و این مساله برای همه ما آزار دهنده است، اما برای تولید كنندگان تلفن های هوشمند خیلی هم خوب است، چونكه موجب می شود آنها بطور متوسط هر دو سال یك دفعه یك محصول جدید را به ما بفروشند. با این وجود روش هایی وجود دارد كه می توانید باتری های خودرا به مدت طولانی تری نگه دارید و این سفارش ها فقط به باتری تلفن شما محدود نمی گردد.
یك گروه در دانشگاه میشیگان به سرپرسای "آن آربر" تعداد زیادی از مقالات دانشگاهی و كتابچه های راهنمای تولید كنندگان را زیر و رو كردند و لیستی از بهترین شیوه ها برای حفظ باتری های لیتیوم یونی و افزایش عمر آنها استخراج كرده اند.
تقریباً هر جزء از باتری همچون آند، كاتد، الكترولیت، جداكننده و جمع كننده ها با گذشت زمان تخریب می شوند و این گروه در یك مطالعه جدید، چند عامل اصلی را كه به تخریب باتری منجر می شوند، شناسایی كرده است كه همگی قابل اجتناب هستند و با دوری از انجام آنها می توان عمر باتری ها را افزایش داد.
۱)در مرحله اول باید از قرار گرفتن باتری در معرض دمای زیاد یا كم خصوصاً هنگام شارژ خودداری كرد. همین طور اگر تلفن شما در زمانی كه درحال شارژ است، داغ می شود، آنرا از شارژ بكشید. به همین ترتیب از شارژ كردن باتری در هوای خیلی سرد خودداری كنید.
بطور كلی دمای خیلی زیاد یا خیلی پایین می تواند تخریب اجزای باتری را تسریع كند. به همین دلیل، بعضی از تولید كنندگان خودرو های برقی سفارش می كنند خودرو را در ایام بسیار گرم به ایستگاه شارژ متصل كنید تا سیستم خنك كننده باتری آغاز به كار كند. بعنوان یك راهنمایی می توان اظهار داشت كه اهتمام كنید باتری های لیتیوم یونی را در خارج از محدوده دمایی ۱۰ تا۳۵ درجه سانتیگراد شارژ نكنید.
۲) در مرحله دوم، باتری های لیتیوم یونی نباید خیلی خالی یا خیلی پر شوند. به این معنا كه نباید اجازه داد شارژ آنها كاملا تخلیه شود تا منجر به خاموش شدن دستگاه شوند و همین طور نباید بعد از وقتی كه شارژشان پر شد، به منبع شارژ متصل بمانند.
در حالت ایده آل نباید اجازه داد كه یك باتری لیتیوم یونی بیش از ۸۰ درصد شارژ شود یا كمتر از ۲۰ درصد تخلیه شود، برای اینكه خارج از این محدوده ۸۰-۲۰ درصد، باتری لیتیوم یونی تحت فشار قرار می گیرد و تخریب می شود.
اگر به شارژ به یك باتری كاملاً شارژ شده نیاز دارید، پس می توانید یك شارژ كامل را انجام دهید، اما لازم است كه دستگاه را سریعاً بعد از آنكه ۱۰۰ درصد شارژ شد، از شارژ بكشید. این بدان معناست كه شارژ كردن تلفن ها در طول شب تا بامداد و رها كردن باتری ها در حالت شارژ، هر دو اتفاق بدی برای باتری هستند.
3) سوم اینكه در صورت امكان از شارژ سریع و تخلیه سریع خودداری كنید. شارژرهای سریع ممكنست راحت و مفید به نظر برسند، اما جریان های پرقدرتی را روانه باتری می كنند كه منجر به داغ شدن باتری و تخریب آن می شود.
این مساله در مورد استفاده بدون وقفه و تخلیه سریع باتری نیز صدق می كند. برنامه های اصطلاحا گرسنه كه میزان زیادی از انرژی باتری را مصرف می كنند، برای باتری شما مناسب نیستند و موجب كاهش طول عمر آن می شوند.
در صورت امكان، یك شارژر آهسته و معمولی یك آمپری را برای تلفن های خود تهیه كنید و از آن استفاده كنید، مگر اینكه واقعاً نیاز به شارژ سریع داشته باشید.
سرانجام پژوهشگران می گویند باید از استفاده یا نگهداری از باتری های لیتیوم یونی در محیط های مرطوب خودداری كرد و همین طور نباید لطمه مكانیكی مانند ایجاد سوراخ در باتری رخ دهد كه بنظر می رسد چگونگی لطمه این اتفاق به باتری در این مورد نیازی به توضیح نداشته باشد.


بطور خلاصه باید بر دمای هنگام شارژ و تخلیه باتری نظارت داشت، باتری را در حالت شارژ رها نكرد و اهتمام شود شارژ باتری بالای ۸۰ درصد یا كمتر از ۲۰ درصد نرود، مگر اینكه نیاز باشد یا چاره ای نباشد.
بدین ترتیب و با رعایت این رهنمودها، باتری های شما نه تنها دوام بیشتری خواهند داشت، بلكه مجبور نیستید آنها را بطور مرتب تعویض كنید و این برای كره زمین هم عالی خواهد بود.
این مطالعه در مجله Energy Storage انتشار یافته است.
منبع:

1399/01/01
21:42:02
5.0 / 5
3125
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین