رصد یك سحابی سیاره نما با نقاط دارای فقر هیدروژن

رصد یك سحابی سیاره نما با نقاط دارای فقر هیدروژن به گزارش فیكس سرور مطالعه اخیر پژوهشگران ˮتلسكوپ بزرگ آفریقای جنوبیˮ(South African Large Telescope) نشان داده است سحابی سیاره نما ˮWR ۷۲ˮ دارای نقاطی است كه فقر هیدروژن دارند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، ستاره شناسان با استفاده از "تلسكوپ بزرگ آفریقای جنوبی"(SALT)، دریافته اند سحابی سیاره نما "WR ۷۲" دارای نقاطی است كه كمبود هیدروژن دارند. دانشمندان دریافته اند حضور این نقاط دارای كمبود هیدروژن می تواند درك آنها از ساختار این گونه سحابی ها را افزایش دهد.
سحابی سیاره نما(planetary nebula) نوعی سحابی گسیلشی است كه از گاز و پلاسما تشكیل شده است این نوع سحابی ها بعد از مرگ ستارگان به وجود می آیند.
سحابی های سیاره نما نسبتاً نادر هستند و برای اخترشناسانی كه تحول شیمیایی ستاره ها و كهكشان ها را مطالعه می كنند بسیار مهم هستند.
البته برخی سحابی های سیاره نمایی كه دارای نقاطی با كمبود هیدروژن هستند بیشتر مورد توجه اخترشناسان قرار می گیرند. به تازگی تیمی از اخترشناسان به سرپرستی "واسیلی گوارامادز" (Vasilii Gvaramadze) از "دانشگاه دولتی لومونُسُـف مسكو"(Lomonosov Moscow State University) گزارش داده اند كه سحابی سیاره نما WR ۷۲ كه در حدود چهار هزار و ۶۳۰ سال نوری از ما فاصله دارد، دارای نقاطی است كه فقر هیدروژن دارند.
اخترشناسان اعلام كردند بعد از بررسی این سحابی با تلسكوپ بزرگ آفریقای جنوبی دریافتیم تعداد انگشت شماری از نقاطی كه در این سحابی وجود دارند فقر هیدروژن دارند.
داده ها نشان داده است سحابی WR ۷۲ شامل یك هاله گسترده تقریباً دایره ای با قطری در حدود هفت هزار و ۸۰۰ سال نوری و یك پوسته داخلی بلند و ظاهراً دو قطبی است كه شامل نقاطی است كه كمبود هیدروژن دارند.
در این تحقیق مشخص شد كه شعاع خطی پوسته WR ۷۲ در حدود ۰.۷۵ سال نوری و سرعت شعاعی معمولی نقاط ۱۰۰ كیلومتر بر ثانیه است. طبق گفته دانشمندان قدمت پوسته این سحابی ۱۰۰۰ سال است. پژوهشگران افزودند مطالعات بیشتری می بایست درباره این مورد صورت گیرد. با استفاده از طیف سنجی و تصویربرداری با وضوح عمیق تر و بالاتر می توان به صورت دقیق فراوانی این نقاط را دریافت.
منبع:

1398/10/15
20:16:05
5.0 / 5
4183
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین