با تلاش پژوهشگران هلندی صورت می گیرد

تشخیص نشتی لوله با ربات هایی به اندازه توپ گلف

تشخیص نشتی لوله با ربات هایی به اندازه توپ گلف فیكس سرور: پژوهشگران هلندی، ربات هایی به اندازه توپ گلف ابداع نموده اند كه می توانند با شناور شدن در لوله ها، مشكلاتی همچون نشتی را در آنها تشخیص دهند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، شاید مجموعه ای از ربات های شناور كه به اندازه توپ گلف هستند، بتوانند به نقشه برداری از شبكه لوله های زیرزمینی، شناسایی نشتی لوله ها و انسداد آنها كمك كنند.
"پیتر بالتوس"(Peter Baltus)، پژوهشگر "دانشگاه فناوری آیندهوون"(TU/e) هلند و همكارانش، سنسورهای رباتیك كوچكی به اندازه توپ گلف ابداع نموده اند كه می توانند با شناور شدن در لوله ها، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری كنند.
هر ربات، به یك ریزپردازشگر، سنسور، برد حافظه و یك باتری مجهز است. ربات ها این توانایی را دارند كه برای تشخیص صدا، دما، فشار، شتاب، چرخش و میادین مغناطیسی برنامه ریزی شوند.
سنسور برای ذخیره انرژی می تواند با یك تغییر ناگهانی در شرایط مانند قطع صداهای ناشی از وجود آب یا افزایش چرخش كه نشانه اختلال در جریان آب هستند، فعال شود. سنسورهای رباتیك بعد از فعال شدن می توانند میزان اندازه گیری را بالا برند.
بالتوس در این زمینه اظهار داشت: وجود نشتی در لوله ها، سوژه مهمی است و باید با دقت به آن توجه گردد برای اینكه در صورت بی توجهی، نهایتا به حفر زمین برای تعمیر لوله ها می انجامد.
پژوهشگران قصد دارند سنسورهای شناور خودرا برای نقشه برداری از شبكه لوله های زیرزمینی زیر شهرها به كار ببرند. بالتوس اضافه كرد: گاهی اوقات، لوله ها بسیار كهنه هستند و بیشتر از ۵۰ سال از عمر آنها می گذرد اما ثبت لوله ها به درستی انجام نشده و یا به قدر كافی دقیق نیست.
نكته مثبت در مورد حسگرها این است كه می توانند اطلاعات مورد نیاز را بدون غیرفعال كردن شبكه و هنگام حركت درون لوله ها گردآوری كنند.
بالتوس افزود: غیرفعال كردن لوله ها و قطع آب، برای خیلی از افراد ناراحت كننده و آزاردهنده خواهد بود. شاید بتوان از همین ربات ها برای بازرسی لوله كشی در كارخانه ها بدون غیرفعال كردن آنها استفاده نمود. با این روش، امكان صرفه جویی در هزینه و كاهش خطرات احتمالی نیز فراهم خواهد شد.
منبع:

1398/09/03
09:59:23
5.0 / 5
4653
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین