پژوهشگران آمریكایی:

محیط بدون جاذبه، جریان خون را به عقب بازمی گرداند

محیط بدون جاذبه، جریان خون را به عقب بازمی گرداند فیكس سرور: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید دریافتند كه قرار گرفتن در محیط بدون جاذبه می تواند جریان خون را به عقب بازگرداند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، قرار گرفتن در محیط بدون جاذبه می تواند عوارض جانبی عجیبی برای بدن داشته باشد. پژوهشگران اخیرا دریافته اند كه این شرایط می تواند جریان خون انسان را به عقب بازگرداند.
به دنبال این تغییر در جریان خون دو فضانورد، لخته كوچكی در خون آنها دیده شد. چنین شرایطی می تواند كشنده باشد اما از آنجائیكه میزان خون لخته شده بسیار پایین بود، این دو فضانورد به لطمه جدی گرفتار نشدند.
تغییر در جریان خون، در رگی موسوم به "سیاهرگ ژوگولار داخلی" (left internal jugular) رخ می دهد كه به حركت و خروج خون از سر هنگام دراز كشیدن كمك می نماید.
عدم وجود جاذبه می تواند جریان خون را در بدن انسان تغییر دهد؛ در نتیجه "كارینا مارشال گوبل" (Karina Marshall-Goebel)، پژوهشگر آمریكایی و همكارانش، پروژه ای را جهت بررسی تاثیر این شرایط بر سیاهرگ ژوگولار داخلی شروع كردند. آنها سنجش ها و اسكن هایی از این رگ را در ۹ مرد و دو زن، پیش و بعد از ماموریت فضایی در ایستگاه فضایی بین المللی انجام دادند.


در این آزمایش، جریان خون دو فضانورد به عقب بازگشت. حدس مارشال گوبل این است كه شاید عدم وجود جاذبه سبب می شود كه اندام های قفسه سینه حركت كنند و رگ را به سمت پایین فشار دهند. رگ در اثر این شرایط و با عنایت به مكانی كه در آن قرار گرفته، مسدود می شود.
خون پنج شركت كننده دیگر این آزمایش، كم و بیش راكد بود و یكی از اسكن ها نیز از مسدود شدن رگ آگاهی داد. مارشال گوبل در این زمینه اظهار داشت: این شرایط، هشداردهنده است. اگر لخته خون به ریه ها برسد، می تواند كشنده باشد؛ در نتیجه فرد مورد نظر باید داروهای رقیق كننده خون مصرف كند تا لخته از بین برود.
از آنجائیكه این بررسی، نتایج جالبی در بر داشت، مارشال گوبل و همكارانش تصمیم گرفتند همه اسكن های پیشین را باردیگر بررسی نمایند و بعد از بررسی مجدد، لخته كوچك دیگر را در فضانوردی كه اخیرا به زمین بازگشته بود، پیدا كردند.
دو فضانوردی كه لخته خون در رگ آنها پیدا شد، یك مرد و یك زن بودند اما به خاطر حفظ حریم شخصی، هیچ جزئیاتی در مورد آنها فاش نشده است.
این پژوهش، در مجله " JAMA Network Open" به چاپ رسیده است.
منبع:

1398/08/26
18:04:03
5.0 / 5
3990
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین