پژوهشگران آمریكایی:

آسپرین می تواند از ریه ها در مقابل هوای آلوده محافظت كند

آسپرین می تواند از ریه ها در مقابل هوای آلوده محافظت كند به گزارش فیكس سرور پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود دریافتند كه آسپرین می تواند از ریه ها در مقابل آلودگی هوا محافظت كند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، پژوهش جدید "دانشگاه كلمبیا"(Columbia University) نشان داده است كه آسپرین می تواند كاربردهایی فراتر از تسكین سردرد داشته باشد. یافته های پژوهش، حاكی از این هستند كه آسپرین می تواند از ریه ها در مقابل آلودگی هوا حفظ كند.
آلودگی هوا می تواند از طریق های متفاوتی هم در كوتاه مدت و هم در دراز مدت به بدن صدمه برساند. یكی از این راه ها، صدمه رساندن به سلول های ریه و ملتهب كردن آنها است؛ در نتیجه شاید آسپرین و دیگر "داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی"(NSAIDs) بتوانند در چنین شرایطی، اثر محافظتی داشته باشند.
داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، از پركاربردترین داروهای پزشكی هستند كه برای كاهش التهاب، درد و تب مورد استفاده قرار می گیرند. دوز بالای این داروها می تواند اثرات ضدالتهابی داشته باشد. ناپروكسن، آسپرین و ایبوپروفن از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی به شمار می روند.
پژوهش دیگری هم نشان داده است كه استفاده روزانه از آسپرین می تواند به كاهش و تسكین "بیماری مزمن انسدادی ریه"(COPD) منجر شود. بیماری مزمن انسدادی ریه، نوعی بیماری ریوی است كه در اثر التهاب مزمن ایجاد می شود. عامل اصلی بروز این بیماری، وجود آلاینده هایی مانند دود تنباكو است.
پژوهشگران برای پاسخ به این سؤال كه آیا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می توانند اثرات آلودگی هوا را بر ریه ها كاهش دهند، داده های مربوط به پژوهشی كه روی كهنه سربازان در حال انجام شدن بود، مورد بررسی قرار دادند. آنها با كمك این پژوهش توانستند ریه داوطلبانی كه در یك ماه گذشته، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مصرف كرده بودند، با كسانی كه در معرض آلودگی هوا نبودند، مقایسه كنند. پژوهشگران، داده های گردآوری شده بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۲ را بررسی كردند. این داده ها، مربوط به ۱۰۰۰ داوطلب با میانگین سنی ۷۲ بود.


همان گونه كه انتظار می رفت، ریه داوطلبانی كه در معرض میزان بالاتری از آلودگی هوا قرار گرفته بودند، عملكرد ضعیف تری داشت اما عملكرد ریه كسانی كه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مصرف كرده بودند، به اندازه ریه داوطلبان گروه نخست ضعیف نبود. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند كه ریه داوطلبان گروه دوم، حدودا نیمی از تاثیر آلودگی هوا را پذیرفته بود. این اثر محافظتی، به سن داوطلبان، سابقه آنها در مصرف سیگار و همینطور شاخص توده بدنی بستگی دارد.
"ژو گائو"(Xu Gao)، دانشمند دانشگاه كلمبیا و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: یافته های ما نشان می دهند كه آسپرین و دیگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی می توانند از ریه ها در مقابل آلودگی هوا محافظت كنند. با وجود تایید این نتایج، هنوز هم دوری از فضاهایی كه در معرض آلودگی هوا قرار دارند، سفارش می شود چونكه آلودگی هوا می تواند عاملی برای بروز بیماری های جدی همچون سرطان و بیماری های قلبی- عروقی باشد.
به رغم وجود نتایج به دست آمده، چنین پژوهش هایی به خاطر داشتن برخی محدودیت ها، نمی توانند ایده گائو و گروهش را تایید كنند. برای مثال، میزان دوز آسپرین و زمان بندی مصرف آن، به صورت كامل مشخص نمی باشد. از جانب دیگر، بیماران این پژوهش فقط آسپرین مصرف كرده اند و دیگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مورد استفاده آنها نبوده است؛ در نتیجه مقیاس نمونه های این آزمایش، بسیار كوچك است.
پژوهشگران قصد دارند برای تایید كامل نتایج این آزمایش، آنرا در مقیاس بزرگتر انجام دهند.
این پژوهش، در مجله "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine" به چاپ رسید.1398/07/14
23:16:33
5.0 / 5
4312
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین