معاون فناوری پژوهشگاه فضایی خبر داد

اختصاص ۶ و نیم میلیارد تومان برای اجرای ۲۵۰ طرح پژوهشی فضاپایه، كوشش برای ایجاد گردشگاه های فضایی

اختصاص ۶ و نیم میلیارد تومان برای اجرای ۲۵۰ طرح پژوهشی فضاپایه، كوشش برای ایجاد گردشگاه های فضایی به گزارش فیكس سرور معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران از برگزاری رویداد تخصصی در حوزه های گردشگری فضا پایه در ایام ۱۶ و ۱۷ مهر ماه جاری اطلاع داد و اظهار داشت: به منظور توسعه فناوری و پژوهش ۲۵۰ طرح پژوهشی برای اجرا در دانشگاه های كشور تعریف شده است.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، دكتر هادی رضایی در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری هفته جهانی فضا در نیمه های مهر ماه، اضافه كرد: از دوم تا چهارم اكتبر از جانب سازمان ملل هفته جهانی فضا اعلام شده است؛ چون كه ۴ اكتبر آغاز عصر فضا و پرتاب اسپوتنیك ۱ از جانب شوروی به فضا بوده است.
وی با بیان این كه در ۲ اكتبر ۱۹۹۹ معاهده استفاده صلح آمیز از فضا در سازمان ملل به امضا رسید، تصریح كرد: بر این اساس هفته جهانی فضا با هدف ترویج و توسعه دانش فضا و همینطور آشنا كردن جامعه با فضا و نقش فناوری های فضایی در زندگی مردم هر ساله برگزار می گردد.
معاون پژوهش وفناوری پژوهشگاه فضایی با اشاره به اینكه هر ساله هفته جهاین فضا با شعار خاصی برگزار می شود، خاطرنشان كرد: هفته جهانی فضای سال جاری با عنوان « ماه دروازه ای به سمت ستارگان» نامگذاری شده است.
رضایی به برنامه های پژوهشگاه فضایی در مورد هفته جهانی فضا اشاره نمود و یاد آور شد: در این پژوهشگاه در كنار برنامه های متنوعی كه دارند، رویداد تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه پارك ها و گردشگاه های موضوعی فضاپایه با همكاری دانشگاه شریف برگزار می شود.
وی برگزاری این رویداد را بر مبنای تفاهم نامه ای دانست كه با دانشگاه شریف به امضاء رسیده است و افزود: این رویداد بخشی از تعهدات ذكر شده در تفاهم نامه همكاری با دانشگاه صنعتی شریف است كه با هدف ترویج علم و فناوری فضایی در جامعه متناسب با ارزش های اسلامی و ایرانی برگزار می شود.
رضایی با تاكید بر این كه پارك های موضوعی از مراكز تفریحی است كه یك یا چند مبحث را محور قرار می دهد و در چارچوب آن مبادرت به فرهنگ سازی در جامعه می شود، افزود: بر این اساس پارك های موضوعی بگونه ای طراحی می شوند كه باورهای فكری بازدیدكنندگان تحت تاثیر المان های موضوعی در این پارك ها قرار می گیرد.
معاون پژوهش وفناوری پژوهشگاه فضایی، ایجاد پارك های موضوعی را نیازمند سرمایه گذاری های زیاد دانست و خاطرنشان كرد: ازاین رو برای ایجاد پارك های موضوعی نیازمند سرمایه گذاری های كلانی هستیم كه بر این اساس فراخوانی را برای جذب سرمایه گذار منتشر نموده ایم كه تابحال چند سرمایه گذار بخش خصوصی تمایل خویش را برای حضور در این رویداد اعلام نموده اند.
رضایی، جدی ترین و بزرگترین پارك موضوعی بوجود آمده را پارك دیزنی لند نام برد و تصریح كرد: چنین پارك هایی به سایر حوزه ها تسری یافت، بگونه ای از آنجائیكه امارات متحده عربی اعزام فضانورد مریخ را در دستور كار قرار داده است، ایجاد پارك موضوعی سرپوشیده ای را به منظور شبیه سازی مریخ راه اندازی كرده است. همینطور در كره جنوبی هم پارك پنیر بوجود آمده تا مردم با طرز تهیه آن آشنا گردند كه این امر باعث افزایش فروش این محصول خواهد شد.
وی ایجاد پاركهای موضوعی را باعث رشد اقتصادی و همینطور آموزشی و یادگیری دانست و افزود: در كشور هم پتانسیل های بالایی جهت راه اندازی پارك های موضوعی وجود دارد كه از آن جمله می توان به تپه های مریخی در دامغان، دره ستارگان جزیره قشم و رصدخانه آلاشت در سواد كوه اشاره نمود.
رضایی، برگزاری این رویداد را در ایام ۱۶ و ۱۷ مهر ماه جاری در محل پژوهشگاه فضایی دانست و اظهار نمود: بر مبنای فراخوان انتشار یافته، صاحبان ایده می توانند ایده های خویش را در حوزه های مرتبط تا دهم مهر ماه ارسال نمایند.
وی با تاكید بر این كه داوری طرح ها در ایام ۱۶ و ۱۷ مهر ماه صورت می گیرد، یاد آور شد: به سه تیم اول برتر این رویداد مجوز تاسیس شركت های خلاق با همكاری معاونت علمی اعطا می شود.
به قول معاون پژوهش وفناوری پژوهشگاه فضایی، این شركت ها از تسهیلاتی چون معافیت از مالیات برخوردار می شوند.
رضایی همینطور تصریح كرد: تابحال بیشتر از ۱۰ ایده در سامانه این رویداد ثبت نام كرده اند.
معاون پژوهش وفناوری پژوهشگاه فضایی، همینطور توسعه پژوهش و فناوری را از وظایف این پژوهشگاه نام برد و یاد آور شد: تفاهم نامه همكاری با ۱۲ دانشگاه برای انجام مسائل فناوری و پژوهشی به امضاء رسید كه تابحال با ۱۲ دانشگاه قراردادهای همكاری منعقد شده است.
وی افزود: بر این اساس تابحال ۲۵۰ طرح پژوهشی برای اجرا در ۱۲ دانشگاه كشور تعریف شده است و ۶.۵ میلیارد تومان هم برای اجرای این طرح ها از جانب این پژوهشگاه پرداخت شده است.1398/07/07
19:12:18
5.0 / 5
4459
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین