نمی توان در مقابل بیت كوین منفعل بود!

نمی توان در مقابل بیت كوین منفعل بود! به گزارش فیكس سرور رئیس مركز ملی فضای مجازی با بیان این كه تصمیم گیری و اجرا درباره ی مبحث ارز دیجیتالی برعهده دولت می باشد، اظهار داشت: ما در مقابل یك امر واقع شده قرار گرفتیم و ازاین رو بهتر است دولت این كار را از راه مقررات گذاری مناسب و هدایت، سازماندهی كند.


با اینكه در شرایط كنونی به استخراج بیت كوین بعنوان راهی برای درآمدزایی و ارزآوری نگاه می شود، اما در شرایطی كه ضوابط مشخصی برای این كار وجود ندارد، اگر این روند به صورت زیرزمینی ادامه پیدا كند، نه تنها درآمدی نصیب دولت نخواهد كرد بلكه آماری هم از دخل و خرج آن به دست نمی آید.
به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، مبحث ورود به عرصه ارزهای دیجیتالی داستان امروز و روز گذشته نیست و حتی در ایران هم علیرغم تعلل هایی كه وجود داشته و تاخیرهایی كه امكان دارد هنگام ورود یك تكنولوژی جدید به كشور مواجه شود، نزدیك به دو سال می شود كه استخراج این ارزها و در صدر آنها بیت كوین برای فعالان این حوزه مطرح گردیده است.
در چند ماه اخیر هم استخراج بیت كوین جنجال های بیش تری به پا كرده است. از طرفی نبود قانون مشخص برای برخورد با فعالان این حوزه كه از جانب بانك مركزی فعالیتشان غیرقانونی اعلام شده و در مقابل آن دسته كه استفاده از ارز دیجیتالی را راهی برای دور زدن تحریم ها و ارزآوری می دانند و از سوی دیگر واكنش مسؤولان وزارت نیرو كه افزایش مصرف برق را در فصل گرما به گردن استخراج كنندگان انداخته و هر روز یك مزرعه استخراج را با این ادعا شناسایی می كنند.
در این راستا سیدابوالحسن فیروزآبادی - رئیس مركز ملی فضای مجازی- در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین نتایج تصمیم گیری برای نحوه برخورد با ارز دیجیتال اظهار داشت: ما تصمیم گیری و اجرا درباره ی این مورد را بر عهده دولت گذاشتیم و دولت باید ببیند توانایی اجرای این كار را دارد یا ندارد.
وی افزود: در داخل دولت اختلافاتی در اینباره وجود داشت؛ وزارت نیرو اعتقاد دارد نمی تواند بخش این بخش از صنعت را تامین كند و یا این قسمت از فعالیت های اقتصادی را صنعت نمی داند و این ها اختلاف نظرهایی است كه امیدواریم در كمیسیون اقتصادی دولت به نتیجه برسد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی با اشاره به پیشنهاد استخراج ارز دیجیتال در ساعات غیرپیك مصرف برق بیان كرد: در ساعات غیرپیك می توان این كار را كرد، یا به كسانی كه نیروگاه دارند این امكان داده شود كه در اضافه ظرفیت خود این كار را ساماندهی كنند و یا می شود برای استخراج، تعرفه خاص برق گذاشت؛ راه های مختلفی وجود دارد.
فیروزآبادی همینطور تصریح كرد: معتقدم ما در مقابل یك امر واقع شده قرار گرفتیم و آن این است كه تعداد زیادی وارد كشور شده و چه بخواهیم و چه نخواهیم تعداد دیگری هم وارد خواهد شد؛ ازاین رو بهتر است دولت به صورت جدی احساس مسئولیت كرده و این كار را از راه مقررات گذاری مناسب و هدایت، سازماندهی كند.
‏البته به تازگی همایون حائری - معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی - با اشاره به تصویب نرخ صادراتی برق برای بیت كوین، اظهار داشت: آن چیزی كه برای وزارت نیرو مهم می باشد، بحث قیمت استخراج ارز مجازی است. دستگاه های ماینر انرژی زیادی مصرف می كنند و استهلاك بالایی دارند. برای ارز مجازی نرخ صادراتی در كمیسیون اقتصادی دولت تصویب و مطرح شده و در انتظار تصویب هیات دولت می باشد.
باآنكه به نظر می آید وزارت نیرو هم تصمیم خویش را برای همكاری با استخراج كنندگان ارز گرفته است، اما تا قبل از این اعلام شده بود كه فعالیت و معامله در حوزه رمزارزها بر مبنای اعلام بانك مركزی غیرمجاز است و با متعاملان آن برخورد می شود و از سویی صرافی ها هم مجاز به فعالیت در این زمینه نیستند؛ تا اینكه به تازگی اعلام شده كه ساز و كار تولید رمزارز مقرر است هفته آینده در دولت بررسی شود.
این مورد را رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده است، هرچند كه در ایام گذشته فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی هم به این مورد اشاره كرده و گفته بود كه سازوكار استخراج رمزارزها در حال نهایی شدن است.
بنا بر اطلاعات عرضه شده، استخراج رمزارزها در كمیسیون اقتصادی دولت بعنوان یك صنعت شناخته و پیشنهاد شده است كه برق مصرفی آن با تعرفه متوسط صادراتی محاسبه شود، البته محدودیت هایی جهت استفاده از این دستگاه ها در زمان اوح مصرف برق هم پیشبینی شده است كه گمان می رود این ساز و كار تا هفته آینده نهایی شود.
مقرر است برای این امر مجوزهای مربوطه از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شود و این درحالی است كه حالا استفاده از این رمزارزها در خیلی از كشورها ممنوع می باشد.1398/05/02
11:57:04
5.0 / 5
4247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین