دیابت چگونه به بیماری های عروقی منجر می شود؟

دیابت چگونه به بیماری های عروقی منجر می شود؟ فیكس سرور: پژوهشگران آمریكایی در آزمایش جدیدی دریافتند تاثیر دیابت بر بیماری های عروقی می تواند ناشی از یك ارتباط سلولی باشد.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، گروهی از دانشمندان و پزشكان "مركز پزشكی كالیفرنیا، دیویس"(UC Davis Medical Center)، یك ارتباط سلولی را میان دیابت و یكی از نتایج مهم آن یعنی باریك شدن رگ های خونی یافته اند. باریك شدن رگ های خونی می تواند به مشكلات جدی همچون بیماری قلبی و سكته منجر شود.
پژوهشگران این پروژه باور دارند كه كار آنها می تواند به كشف روش های جدیدی به غیر از بررسی قند خون و درمان با انسولین برای درمان دیابت منجر شود. در این روش، منبع مولكولی كه بر سیستم عروقی اثر می گذارد، هدف قرار می گیرد.
این گروه پژوهشی، در یافته های پیشین خود نشان داده بودند كه قند خون بالا می تواند آنزیمی موسوم به "پروتئین كیناز آ"(PKA) را فعال كند كه فعالیت كانال كلسیم را بیشتر می كند و به باریك شدن رگ های خونی می انجامد.
"مانوئل ناودو"(Manuel Navedo)، استاد داروشناسی مركز پزشكی كالیفرنیا، دیویس اظهار داشت: از آنجائیكه پروتئین كیناز آ، معمولا با باز شدن رگ های خونی ارتباط دارد، این كشف برای ما عجیب بود. ما قصد داشتیم پروسه مولكولی را كشف نماییم كه این واكنش متضاد را به وجود می آورد.
پژوهشگران، آزمایش هایی را در مورد اثرات قند خون بالا روی رگ های خونی مغز و سلول های شریان كه در كنترل جریان خون نقش دارند، انجام دادند. این آزمایش ها، روی نوعی منحصر به فرد از موش ها كه از نظر ژنتیكی اصلاح شده بودند و دو نوع موش كه به دیابت مبتلا بودند، انجام شد.
پژوهشگران در این آزمایش ها، بر رابطه میان پروتئین كیناز آ و "آدنیلات سیكلاز"(AC) تمركز داشتند. آدنیلات سیكلاز، آنزیمی است كه در تولید "آدنوزین مونوفسفات حلقه ای"(cAMP) نقش دارد. آدنوزین مونوفسفات حلقه ای، یك پیامرسان سلولی است كه نقش مهمی در عملكرد سلول عروق دارد.
نتایج این پژوهش نشان دادند كه یكی از انواع آدنیلات سیكلاز موسوم به "آدنیلات سیكلاز5"(AC5) می تواند در فعالیت آدنوزین مونوفسفات حلقه ای و پروتئین كیناز آ نقش داشته باشد و همین طور به افزایش فعالیت كانال كلسیم و باریك شدن رگ های خونی منجر شود. پژوهشگران دریافتند كه آدنیلات سیكلاز5، به باریك شدن رگ های خونی در افراد مبتلا به دیابت منجر می شود.
پژوهشگران امیدوار هستند كه بتوانند اثرات آدنیلات سیكلاز5 را بر افزایش قند خون آزمایش نمایند. شاید این مرحله از آزمایش بتواند این روش را بعنوان یك درمان موثر برای كاهش مشكلات عروقی ناشی از دیابت كه چشم، كبد، مغز و دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهند، تایید كند.
"نیپاوان چیام ویمونوات"(Nipavan Chiamvimonvat)، استاد مركز پزشكی كالیفرنیا، دیویس اظهار داشت: ما هر روز در بیمارستان ها، شاهد نتایج مخرب دیابت و تاثیر آنها بر سلامت و زندگی بیماران هستیم. پژوهش ما، بینش واضح تری در مورد نحوه تاثیر قند خون بالا بر سیستم عروق ارائه می دهد و هدف جدیدی را برای پیش گیری از اثرات مخرب آن پیش روی ما می گذارد.
این پژوهش، در مجله "The Journal of Clinical Investigation" به چاپ رسید.
منبع:

1398/04/29
18:30:45
5.0 / 5
4480
تگهای خبر: پژوهش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین