رویت ماه گرفتگی از استرالیا تا ایران، اروپا و آمریكا

ماه در سالگرد پرتاب آپولو ۱۱ گرفت

ماه در سالگرد پرتاب آپولو ۱۱ گرفت فیكس سرور: ماه در سالگرد پرتاب ماموریت ˮآپولو 11ˮ كه نخستین گام نهادن انسان روی كره ماه بود بامدادان امروز گرفتار گرفتگی شد كه از ایران و خیلی از مناطق دیگر دنیا قابل مشاهده بود.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، ماه در ساعات اولیه بامدادان در ایران گرفتار گرفتگی جزئی شد كه به سبب ابری بودن هوا امكان ثبت تصاویر باكیفیت از این رویداد وجود نداشت.
جالب اینكه این ماه گرفتگی درست همزمان با سالروز پرتاب ماموریت "آپولو ۱۱" كه منجر به قدم گذاشتن انسان برای اولین بار بر روی كره ماه شد، صورت گرفت.
رصدگران آسمان در سراسر جهان از مردم دهلی گرفته تا دوبلین، ساعاتی پیش، از دیدن این خسوف جهانی لذت بردند.


این ماه گرفتگی جزئی تقریباً در همه مناطق جهان به جز آمریكای شمالی و سرزمین های قطبی گرینلند و شمال روسیه قابل مشاهده بود.


در استرالیا و آسیا، ماه گرفتگی در ساعات اولیه بامدادان چهارشنبه دیده شد و در اروپا، عصر روز سه شنبه هنگامی كه خورشید غروب كرد، قابل مشاهده بود.


یك فیلم بردار محلی در سیدنی استرالیا این ماه گرفتگی جزئی را كه بر فراز بندر سیدنی در سپیده دم اتفاق افتاد، به زیبایی شكار كرد.


در دهلی هند ماه گرفتگی اندكی بعد از نیمه شب آغاز شد.


در سراسر اروپا و بریتانیا نیز این چشم انداز خیره كننده در آسمان تابستان ظاهر شد.


ماه گرفتگی هنگامی رخ می دهد كه زمین از بین خورشید و ماه عبور می كند و موجب ایجاد سایه روی كره ماه می شود و بنظر می رسد كه قسمتی از ماه ناپدید شده است.


ماه گرفتگی یا خسوف هنگامی روی می دهد كه كره ماه در حالت بدر و وضعیت مقابله قرار داشته و سایه زمین بر روی آن بیافتد یا به عبارتی ماه وارد مخروط سایه زمین شود و زمین بین ماه و خورشید قرار گیرد.


زمین در حركت مداری خود به دور خورشید، سایه اش را كه در فضا در سمتی مخالف خورشید ممتد است، به دنبال می كشد. سایه زمین به شكل یك مخروط است كه قاعده آن مقطع زمین و طول متوسط آن یك میلیون و ۳۸۰ هزار كیلومتر است. طول این سایه بر اثر تغییر فاصله زمین از خورشید تا حدود ۴۰ هزار كیلومتر نسبت به مبدأ متوسط تغییر می كند.
منبع:

1398/04/27
10:45:53
5.0 / 5
4474
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین