طراحی یك ربات برای جست و خیز در جاذبه كم

غزال فضایی را ببینیدبعلاوهتصاویر

غزال فضایی را ببینیدبعلاوهتصاویر فیكس سرور غزال فضایی را ببینید+تصاویر


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، تابحال ربات هایی را دیده ایم كه می توانند راه بروند، بدوند و حتی معلق بزنند، اما هم اكنون یك تیم دانشجویی بر روی یك نمونه اولیه ربات كار می كند كه می تواند جست و خیز كند.
این ربات با نام "اسپیس بوك"(SpaceBok) به مفهوم "غزال فضایی" توسط دانشجویان مؤسسه فناوری فدرال زوریخ و مؤسسه "ژاو"(ZHAW) زوریخ طراحی و ساخته شده است و در مركز فنی آژانس فضایی اروپا(ESA) در هلند مورد آزمایش قرار گرفته است و طوری ساخته شده كه بتواند در محیطی با گرانش كمتر نسبت به زمین مانند ماه، بگونه ای جست و خیزهای كنترل شده داشته باشد كه هر چهار پایش از زمین جدا شوند.
هنگامی كه مأموریت "آپولو ۱۱" بر روی ماه فرود آمد، یكی از وظایفی كه به نیل آرمسترانگ و باز آلدرین محول شد، تمرین نحوه حركت با پای پیاده در ماه بود كه یك ششم زمین گرانش دارد. همانطور كه هر دو فضانورد از قبل تحت گرانش شبیه سازی شده تمرین كرده بودند، هنگام حضور در ماه هم جایگزینی برای حركت كانگورو وار در سطح ماه نیافتند و نخستین پیاده روی بشر روی ماه را كه دو ساعت و نیم طول كشید به همین صورت حركت كردند.
فضانوردان دریافتند كه پیاده روی معمولی در فشار لباس فضانوردی و در گرانش ماه چندان كاربردی نیست، در حالیكه می توانستند به راحتی با یك پرش، ۱ متر از سطح ماه جدا شوند و پیش بروند. در نتیجه آنها متوجه شدند كه می توانند با جست و خیزهای منظم و كنترل شده مانند یك كانگورو، به خوبی روی ماه حركت كنند.


به قول تیم سوئیسی سازنده "اسپیس بوك" كه نام آنرا از غزال آفریقایی(Springbok) الهام گرفته اند، این ربات می تواند تا ۲ متر به صورت عمودی بر روی ماه بالا بپرد كه این بدان مفهوم است كه می تواند با سرعت شگفت انگیزی حركت نماید.
با این وجود، با عنایت به اینكه این ربات در فواصل بین پرش ها هیچ تكیه گاهی ندارد و هر چهار پایش از سطح جدا می شوند، ثبات و پایداری ربات و توانایی آن در حفظ تعادل در هنگام فرود یك چالش واقعی است.
"هنریك كولنباخ" سرپرست این پروژه می گوید: به جای پیاده روی معمولی كه در آن حداقل سه پا همیشه با زمین تماس دارند، جست و خیز به ربات ما اجازه می دهد تا به راحتی در محیط كم گرانش حركت نماید. جست و خیز و پرش در محیط هایی با جاذبه پایین مانند ماه، مریخ یا سیارك ها یك راه بسیار كارآمد برای حركت در آنها است.
وی ادامه داد: حیواناتی مانند غزال آفریقایی و كانگورو از این روش برای افزایش كارایی حركت خود استفاده می نمایند، اما تا همین اواخر، قدرت محاسباتی و الگوریتم های مورد نیاز برای توسعه ربات هایی كه بتوانند تعادل خویش را پس از هر بار پرش حفظ كنند وجود نداشت.


"اسپیس بوك" از پاهای خود بعنوان واحدهای ذخیره انرژی استفاده می نماید و بعد از هر بار پرش، انرژی حاصل از برخورد با سطح را جذب می كند و سپس این نیرو را برای پرش بعدی استفاده می نماید.
این ربات علاوه بر این ویژگی، چیزی دارد كه غزال آفریقایی ندارد. این ربات به سه چرخ واكنشی مجهز است كه به آن اجازه می دهد در لحظه به دور خود بچرخد و تغییر مسیر دهد.
تیم سازنده تابحال توانسته است "غزال فضایی" را تا ارتفاع ۱.۳ متر تحت گرانش شبیه سازی ماه بپراند. آنها همینطور امكانات آزمایشی را بوجود آورده اند كه تقریباً گرانش خیلی كم سیارك ها را شبیه سازی می كند، جایی كه ربات زمان بیشتری را در هوا معلق می ماند.
محققان برای انجام این كار از فناوری یكپارچه رباتیك مداری آژانس فضایی اروپا موسوم به "ORBIT" در آزمایشگاه رباتیك و هدایت رباتیك این آژانس استفاده كردند.
كولنباخ می گوید: این آزمایش به اندازه كافی خوب پیش رفت و ما حتی از "اسپیس بوك" برای انجام یك بازی اكشن زنده استفاده كردیم.
آزمایش های بعدی این ربات در محیط هایی صورت خواهد گرفت كه شامل موانع، زمین های پر از تپه و خاك واقع گرایانه باشد و سپس با آزمایشات در فضای باز دنبال می شود.1398/04/24
14:20:09
5.0 / 5
4402
تگهای خبر: فناوری , كاربر , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین