امروز ۱۶ ژوئن سالروز پرواز اولین زن فضانورد جهان

امروز ۱۶ ژوئن سالروز پرواز اولین زن فضانورد جهان فیكس سرور: شعاع طلایی خورشید بر دشت قزاقستان در ناحیه بایكونور پراكنده شده بود و نوید روزی گرم و پرنشاط را می داد. جنب و جوش كم سابقه ای در مركز پرتاب های فضایی به چشم می خورد. گرچه استقرار موشكی از نوع ˮوستكˮ بر روی سكوی پرتاب مشخص می كرد باید برای پرتابی دیگر آماده بود.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا؛ اما كمتر كسی می توانست تصور كند كه نه فقط پرتاب، بلكه جنجالی دیگر در راه می باشد. تا آن روز بایكونور صحنه های هیجان انگیز بسیاری را دیده بود: پرتاب اولین ماهواره جهان، پرتاب اولین موجود زنده به فضا، پرتاب اولین انسان و اولین های بسیار دیگر اما این واقعه ای غیرقابل تكرار در راه بود...
دو روز قبل والری بیكوفسكی از این محل به فضا پرتاب شده بود و هنوز در مدار زمین به ماموریت خود ادامه می داد. این دفعه نوبت كدام پرنده خوشبخت بود كه پرواز كند و نامش در لیست كیهان نوردان به ثبت تاریخ برسد؟! اتوبوس حامل كیهان نورد و همراهانش در چند قدمی صف حاضران توقف كرد. چند نفر از خدمه بخش مراقبت پیاده شدند و بعد از آنها فضانوردی با لباس نارنجی. فضانورد نارنجی پوش چند قدم جلو آمد و در جلوی رئیس هیئت دولتی پرواز ایستاد و با دادن سلام نظامی آمادگی خودرا برای پرواز اعلام نمود:
- والنتینا ترشكوا تبعه اتحادجماهیر شوروی سوسیالیستی آمادگی خودرا برای انجام ماموریت فضایی اعلام می دارد.
صدای كف زدن گروه بدرقه كننده به شكل هیجان انگیزی بالا گرفت… پس این دفعه نوبت یك زن بود تا نام خودرا بعنوان اولین زن فضانورد جهان به ثبت رساند!
والنتینا ترشكوا در ۱۹۳۷ در روستای ماسلنینكو از توابع شهر یاروسلاو روسیه متولد شد. پدرش در جنگ جهانی دوم زمانی كه وی شش ساله بود توسط سربازان آلمان نازی كشته شد. وی ضمن درس خواندن، از هفده سالگی كار را در كارخانه نساجی آغاز كرد. ترشكوا علاقه فراوانی به هوانوردی داشت و به همین دلیل در باشگاه هوانوردی یاروسلاو ثبت نام كرد و به تمرین چتر بازی پرداخت. بعد از پرواز گاگارین وی چندین نامه به آكادمی علوم نوشت و تقاضا كرد كه وی را بعنوان كیهان نورد انتخاب كنند.


بعد از پروازهای گاگارین و تیتف، سوژه ادامه پژوهش های كیهانی با هدف اصلی نشان دادن برتری بر آمریكا در میان مسئولان سیاسی شوروی عنوان شد. چند نظریه مختلف مطرح بود. در میان آنها، فرستادن زن به فضا بالاترین تعداد موافق را به دست آورد. در ۱۲ مارس ۱۹۶۲ تاتیانا كوزنتسووا، ایرینا سالوویوا و والنتینا ترشكوا و چند روز بعد ژانا یوركینا و والنتینا پانوماریووا انتخاب و آموزش سریع و فشرده آنها شروع شد.
در ۲۷- ۲۹ نوامبر ۱۹۶۲ و بعد از قبولی در آزمون ها، به تمام اعضای گروه زنان درجه ستوان سومی اعطا گردید. حال این سوال مطرح بود كه چه كسی باید اولین باشد؟
پانوماریووا از لحاظ مسایل نظری بهتر و با استعدادتر از بقیه بود اما هیئت گزینش او را نپذیرفت برای اینكه به نظر آنان او خودپسند بود، گاهی مشروب می خورد و سیگار می كشید. سالوویوا بر طبق آزمایش ها چه از نظر جسمی و چه روحی برتری خوبی داشت اما كمی خجالتی بود و تحرك كافی در كارهای اجتماعی در او دیده نمی شد.
ترشكوا تحصیلات عالی نداشت اما عضو فعال حزب كمونیست بود، می توانست خوب سخنرانی كند و كلامش نفوذ زیادی بر دیگران می گذاشت. یوركینا آمادگی فنی و امكانات بدنی كمتری از زنان دیگر داشت اما به رغم آن، به نظر كارشناسان می توانست بی گمان فضانورد خوبی شود. نتیجه جر و بحث ها بالاخره آن شد كه اولین نفر باید ترشكوا باشد.
والنتینا ترشكوا اولین زن فضانورد جهان در ۱۶ ژوئن ۱۹۶۳ با وستك -۶ راهی مدار شد. این ناو در مداری با اوج و حضیض ۱۸۰-۲۳۱ كیلومتر و تحت زاویه شیب ۹۵/۶۴ درجه نسبت به خط استوا، زمین را هر ۸۸ دقیقه یك دفعه دور می زد. سفر ترشكوا بیشتر از اهداف علمی، یك حركت سیاسی بشمار می رفت كه سروصدای زیادی در جهان به پا كرد. وی طی دو روز و ۲۲ ساعت و ۵۰ دقیقه، توانست ۴۸ بار زمین را دور بزند و بعد از سفری دو میلیون كیلومتری در ۱۹ ژوئن ۱۹۶۳ در ۶۲۰ كیلومتری قرقنده فرود آمد.


نام وی به مدت ۲۰ سال بعنوان اولین و تنها زن فضانورد جهان در كتاب ها به ثبت می رسید. چند ماه بعد از بازگشت از فضا، با آندریان نیكلایف كیهان نورد وستك -۳ ازدواج كرد و بدین سان اولین زنی شد كه با یك فضانورد ازدواج كرده است. فرزندشان یلنا كه در ژوئن ۱۹۶۴ به دنیا آمد اولین فرزند دو كیهان نورد است. ترشكوا همین طور جوانترین زن فضانورد جهان است. وی در زمان سفر به فضا تنها ۲۵ سال داشت.1398/03/26
14:55:42
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: پژوهش , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین