ماهواره های استارلینك را چگونه رصد كنیم؟

ماهواره های استارلینك را چگونه رصد كنیم؟ فیكس سرور: جمعه هفته گذشته شركت اسپیس ایكس بعد از بارها تعویق، ماهواره های اینترنتی ˮاستارلینكˮ(Starlinks) را به فضا فرستاد و الان افراد با كمك یك ابزار می توانند دریابند این ماهواره ها چه زمانی از آسمان شهر آنها عبور خواهند كرد.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، روز جمعه گذشته شركت اسپیس ایكس(SpaceX) موفق به ارسال نخستین مجموعه از ماهواره های اینترنتی استارلینك(Starlink) شد. طی این عملیات ۶۰ ماهواره سوار بر یك موشك "فالكون ۹" از ایستگاه نیروی هوایی كیپ كاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب شدند. ماهواره های استارلینك قسمتی از برنامه اسپیس ایكس برای سرویس جدید و پرسرعت اینترنت هستند. این طرح در اوایل سال ۲۰۱۵، با درخواست "ایلان ماسك" مدیرعامل این شركت از كمیته ارتباطات فدرال در خصوص اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یك پهنای باند جهانی شروع شد.
وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینك را بعنوان یك سیستم پهنای باند ارزان قیمت كه می تواند دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان فراهم آورد، به ثبت رساند. ماسك باید حداقل ۴۰۰ ماهواره را در مدار زمین قرار دهد تا بتواند حداقل پوشش اینترنت را ایجاد كند و برای پوشش متوسط جهانی باید حداقل ۸۰۰ ماهواره به فضا بفرستد. بگفته اسپیس ایكس، صورت فلكی متشكل از ماهواره های استارلینك می تواند در آینده بطور شایان توجهی رشد كند و به تعداد ۱۲ هزار ماهواره برسد.
پرتاب روز جمعه، دومین پرتاب برنامه استارلینك به مدار بود. این شركت در سال ۲۰۱۸ نمونه اولیه ماهواره های خودرا به نام "Tintin A" و "Tintin B" به فضا ارسال كرد. این دو ماهواره بعنوان محموله ثانویه ارسال شدند، در صورتیكه ماهواره راداری تصویربرداری زمین با نام "Paz" محموله اصلی "فالكون ۹" در آن پرواز بود.
ماسك اظهار داشت كه این ۶۰ ماهواره قابلیت برقراری ارتباط با یكدیگر را در مدار ندارند. این كارآفرین میلیاردر اشاره نمود كه فناوری موجود در برنامه ماهواره ای استارلینك جدید است، بدین سبب احتمال این هست كه بعضی از آنها كار نكند. طبق گفته ماسك، اسپیس ایكس باید شش ماموریت دیگر استارلینك را انجام دهد تا قادر به ارائه پوشش اینترنت مناسب برای بعضی از نقاط جهان باشد. این شركت به ۱۲ ماموریت دیگر هم نیاز دارد تا بتواند پوشش بیشتری داشته باشد.
اكنون خبر خوش برای طرفداران عملیات های فضایی این است كه آنها تنها با یك ابزار می توانند دریابند كه چه زمانی می توانند این ماهواره ها را در شهر خود مشاهد كنند. شركت "ردیتور"(Redditor) موفق به توسعه ابزاری موسوم به "جنس تی استر "(Jens T. Satre) شده است كه این ابزار به افراد كمك می نماید تا از زمان عبور این ماهواره ها از شهرشان مطلع شوند.
این ابزار با "ردیاب تی. ال. ای"(TLE Tracker) به شما كمك می نماید تا بتوانید محاسبه كنید كه چه زمانی ماهواره های استارلینك از آسمان محل سكونت شما رد خواهند شد. البته قابل ذكر است كه این ابزار با دقت ۱۰۰ درصدی نمی تواند به شما بگوید چونكه این ماهواره به سرعت در حال حركت به سمت فضا هستند اما این ابزار با انجام محاسباتی می تواند تا حدی به علاقه مندان كمك نماید.
كار كردن با این ابزار آسان است و بدین سبب جای نگرانی برای افرادی كه با ریاضیات مشكل دارند، نیست. تابحال ۱۴ نفر توسط این ابزار موفق به رصد ماهواره ها شده اند. كاربران با وارد كردن شهر خود یا طول و عرض جغرافیایی محل سكونت شان می توانند از این ابزار استفاده كنند و علاوه بر رصد ماهواره ها در شهر خود از موقعیت كنونی استارلینك نیز با خبر شوند.
منبع:

1398/03/09
14:32:00
5.0 / 5
4815
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین