مهم ترین اخبار اقتصادی در نوروز 98

سیلاب بهاره میهمان پرخرج در سال سخت اقتصاد

سیلاب بهاره میهمان پرخرج در سال سخت اقتصاد فیكس سرور: سیلاب بهاره میهمان ناخوانده تعطیلات نوروزی بود كه علاوه بر خسارات جبران ناپذیر جانی، موجب بروز خسارات سهمگینی بر پیكره اقتصاد كشور شده است. لطمه دیدن زیرساخت های ارتباطاتی، ریلی، جاده ای و مسكونی تنها قسمتی از خسارات سیل در نوروز ۹۸ است.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، نوروز ۹۸ یكی از خسارت بارترین و شاید ناخوشایندترین تعطیلات ایرانی ها در سال های گذشته بوده است. تنها ۲۴ ساعت مانده به تعطیلات نوروز شهرهای آق قلا و گمیشان در استان گلستان به زیر آب رفت تا ایران با چهره ای سیلابی به استقبال سال جدید برود. این قضیه سرآغاز ایجاد خساراتی جانی و مالی برای هم وطنانمان در بعضی نقاط مختلف كشور شد.
بر اساس برآوردهای اولیه صورت گرفته از سیل در استان گلستان میزان خسارات وارده به این استان ۴، ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد شد كه البته میزان كلی و دقیق خسارات در صورت فروكش كردن آب امكان دارد.

تكلیف خودروهای بدون بیمه در سیل اخیر چیست؟
چند روز پس از بروز حادثه سیل در گلستان، این دفعه شیراز هم دستخوش حادثه شد. خیلی از شهروندان در خودروهایشان در دروازه ورودی شهر گرفتار شدند. این حادثه كه به خاطر بستن مسیل ورودی شهر به وقوع پیوست متأسفانه موجب كشته شدن ۱۴ تن از هم وطنانمان شد. در این حادثه همین طور خودروهای زیادی لطمه دیدند كه بیمه موظف به پرداخت آنها است. در این باره رئیس كل بیمه مركزی در گفتگو با ایسنا از ا تخاذ راهكارهایی برای جبران خسارت آن دسته از خودروهایی كه بیمه نبوده اند آگاهی داد.

غلامرضا سلیمانی –رئیس كل بیمه مركزی- همین طور با اشاره به اینكه بررسی ها از ابعاد خسارت سیل شروع شده است اظهار داشت: بیشتر شركت های بیمه ای خصوصاً در استان گلستان و شرق استان مازندران بررسی های خودرا از ابعاد خسارات وارد شده آغاز نموده اند؛ با این وجود ارزیابی دقیق خسارات در واحدهای تجاری، مسكن، اثاثیه منزل، واحدهای صنعتی و خودروها زمانی به صورت قطعی می تواند صورت گیرد كه آب فروكش كند.
او با اشاره به اینكه اكیپ های شركت های بیمه و شورای هماهنگی بیمه ای در مراكز استان ها مستقر شده اند افزود: واحدهای مسكونی شهرستان های آق قلا و گنبد و روستاهای اطراف كه تحت پوشش كمیته امداد و بنیاد مسكن بوده اند، همگی بیمه هستند كه از این نظر قسمتی از لطمه هایی كه وارد شده است توسط شركت های بیمه مشمول پرداخت خواهد شد.

تعمیرات بدنه بلاعوض خودورهای لطمه دیده
همچنین مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا اظهار داشت: تعمیرات بدنه محصولات لطمه دیده گروه خودروسازی سایپا در سیل اخیر به صورت بلاعوض صورت خواهد گرفت.
سید جواد سلیمانی با اشاره به اینكه سپس اختتام بلایای طبیعی، مهمترین سوژه كوشش برای جبران خسارت ها و بازگشت به جریان عادی زندگی است، اضافه كرد: متأسفانه تعداد قابل توجهی از خودروهای هموطنان در سیل اخیر لطمه دیده كه سایپا تعمیرات بدنه محصولات لطمه دیده خود در این سیل ها را بدون دریافت اجرت و دستمزد در نمایندگی های مجاز منتخب در سراسر كشور انجام خواهد داد.

۵۰ هزار خانه لطمه دیدند
سیل در ایام بعد مناطق بیشتری از كشور را به خود درگیر كرد. شهرهای پلدختر، معمولان، كوهدشت، نورآباد، درود، الیگودرز و خرم آباد همچون شهرهایی بودند كه در استان لرستان گرفتار لطمه هایی جدی از سیلاب نوروزی شدند.
علاوه بر استان های لرستان، گلستان، شیراز و شرق استان مازندران سیل همین طور موجب تخریب منازل خیلی از هم وطنانمان در استان های سمنان و خراسان شمال شد كه در این باره مدیركل بازسازی بنیاد مسكن اظهار داشت كه برمبنای برآوردهای اولیه، سیل تابحال به ۵۰ هزار خانه خسارت وارد كرده كه حدود ۳۵ هزار واحد گرفتار خسارت و ۱۵ هزار واحد تخریب شده است.
مجید جودی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: تابحال برای ۵۰ هزار واحد مسكونی در سراسر كشور كه از سیل اخیر گرفتار خسارت شده اند ارزیابی صورت گرفته كه ۱۲ هزار واحد در استان گلستان، ۶۰۰۰ واحد در مازندران، ۳۰۰۰ واحد در لرستان (به علت شدت باران، ارزیابی متوقف شده است)، ۷۰۰۰ واحد در فارس، ۱۰۰۰ واحد در سمنان و ۲۷۰۰ واحد در خراسان شمالی به سبب سیل گرفتار خسارت شده اند.
او افزود: برمبنای مصوبه دولت، برای واحدهای احداثی شهری ۵۰ میلیون تومان وام و ۱۲ میلیون تومان كمك بلاعوض پرداخت می شود. به واحدهای روستایی باز ۴۰ میلیون تومان وام و ۱۰ میلیون تومان كمك بلاعوض اختصاص می یابد. واحدهای تعمیری شهری و روستایی باز ۱۵ میلیون تومان وام و ۵ میلیون تومان كمك بلاعوض دریافت خواهند كرد.

۷۰۰ هزار هكتار از اراضی كشاورزی لطمه دیدند
در حوزه محصولات كشاورزی هم سیل موجب بروز خساراتی جدی شد. در این باره سید محمد موسوی _ مدیركل دفتر مدیریت بحران و كاهش مخاطرات بخش كشاورزی وزارت جهاد كشاورزی _ با بیان این خبر اظهار نمود: سیل اخیر ۷۰۰ هزار هكتار اراضی زراعی و ۹۰ هزار هكتار اراضی باغی را مورد تهدید جدی قرار داده است.
وی اظهار داشت: این خسارت در استان گلستان ۳۶ درصد، خوزستان ۱۴ درصد، مازندران ۱۳ درصد، لرستان ۱۲ درصد و فارس ۷ درصد بوده و ۱۸ درصد باقیمانده به ۸ استان كرمانشاه، كهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، خراسان شمالی، سمنان و سیستان و بلوچستان وارد شده است

۱۶۰۰ میلیارد خسارت در بخش راهسازی
در حوزه راه سازی هم وزیر راه و شهرسازی از بروز خسارات جدی در حوزه زیرساختی آگاهی داده و گفته است كه مجموعه خسارات برآورد شده ناشی از سیل در سطح زیرساخت ها بیشتر از ۱، ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است كه این رقم غیر از هزینه ترمیم های اساسی و جایگزین است كه باید صورت گیرد و این هزینه ها باید برآورد شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم كه بعنوان نماینده دولت در استان لرستان حضور دارد گفته است: زیرساخت های ارتباطی در كشور ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت دیده كه در استان لرستان بیشترین حجم خسارت را داشته ایم.

۵میلیون تومان كمك بلاعوض از ۱۷ فروردین
اما رئیس بنیاد مسكن كشور درباره جبران خسارت لطمه دیدگان از سیل گفته است كه پرداخت پنج میلیون تومان كمك بلاعوض به سیل زدگان لرستان از شنبه ۱۷ فروردین آغاز می شود.
علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسكن كشور اظهار نمود: در استان ها و شهرستان های مختلف ستادهای معینی را برای برآورد خسارت مستقر كرده ایم و قول هم دادیم كه ما جبران خسارت را الان از منابع خودمان انجام می دهیم تا تأمین اعتبار شود، خصوصاً خسارت معیشتی را مانند لوازم زندگی مردم را كه پنج میلیون تومان بلاعوض سریع می پردازیم.
حاتم شاكرمی - معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی - هم از پرداخت بیمه بیكاری برای تمام كارگران بیمه شده لطمه دیده در سیلاب لرستان آگاهی داد.

گذشته از مسائل و خسارات گوناگون جانی و مالی كه بروز سیل بر كشورمان تحمیل كرده است اما جبران این خسارات مالی در این شرایط اقتصادی خود مسأله ای است كه دولت باید چاره ای اساسی برای آن بیاندیشد. تأمین مالی این حجم عظیم از خسارات وارد شده آن هم در شرایطی كه به عقیده خیلی از كارشناسان دولت خود كسری بودجه سنگینی را در سال ۹۸ تجربه خواهدنمود خود مسأله ای بغرنج است.
كارشناسان اقتصادی امیدوارند دولت بتواند از طریق كارهایی غیر از چاپ پول برای تأمین مالی جبران این خسارات استفاده نماید چونكه در غیر این صورت تورم در كمین اقتصاد خواهد بود.

موانع چهارگانه رونق تولید از زبان یك اقتصاددان
از اخبار مربوط به سیل و خسارات سنگین آنكه بگذریم، رهبر معظم انقلاب سال ۹۸ را سال "رونق تولید" نامگذاری كردند. این تاكید بر تولید در شرایطی است كه خیلی از اقتصاددانان باز معتقدند ریشه بروز مسائل گوناگون در اقتصاد به بی توجهی به حوزه تولید برمی گردد.
در این باره یك اقتصاددان با بررسی راهكارهای پشتیبانی از تولید ملی، موانع اصلی اقتصاد ایران در بحث تولید را در چهار محور اصلی مسائل بانكی، ارزی، مالیاتی و خصوصی سازی توصیف كرد.
علی صادقی همدانی در گفت و گو با ایسنا، با بررسی راهكارهای پشتیبانی از تولید در شرایط اقتصادی حال حاضر كشور، اظهار نمود: طبق آمار بانك جهانی، ایران به لحاظ شرایط مساعد كسب و كار در میان ۱۹۰ كشور در جایگاه ۱۲۸ ام قرار دارد. این مساله حكایت از لزوم بهبود شرایط كسب و كار در كشور برای پشتیبانی از تولید دارد.
این اقتصاددان با اشاره به اینكه اقتصاد ایران در چهار محور اصلی بانكی، ارزی، مالیاتی و خصوصی سازی نیازمند اصلاحات اساسی است، افزود: واقعیت این است كه تولید در اقتصاد كشور با هزینه تأمین مالی بالایی مواجه می باشد كه ناشی از عدم كارآمدی نظام بانكی است و از این جهت نظام بانكی باید در امتداد پشتیبانی از تولید اصلاح گردد.

دلبری پیاز از بازار آشفته صیفی جات
مساله مهم اقتصادی دیگر در ایانم تعطیلات نوروز گرانی بیش از اندازه بعضی از اقلام صیفی جات مانند پیاز بود. پیاز در تهران تا ۱۵ هزار تومان و در شهرستان ها تا بیشتر از ۱۰ هزار تومان كشف قیمت كرد.
در همین باره همین طور حسن صابری هرندی - رئیس اتحادیه بارفروشان - اظهار داشت كه كاهش تولید به سبب افزایش هزینه های آن و افزایش صادرات ناشی از نوسانات نرخ ارز عامل اصلی گرانی سبزی و صیفی است كه باید در وهله نخست برای مردم كشورمان تأمین شود و سپس آن به فكر صادرات شان باشیم كه در این زمینه دستگاه های متولی باید پاسخگو باشند.
نهادی كه مسئول تنظیم بازار داخلی و تصمیم گیری برای صادرات یا واردات اقلام مختلف است وزارت صنعت، معدن و تجارت است. در شرایطی كه خیلی از شهروندان به سبب مسائل و مشكلات ناشی از تورم در تأمین مایحتاج خود با مشكل رو به رو هستند كمبود اقلامی اساسی مانند صیفی جات كه اغلب قوت غالب طبقات ضعیف تر را تأمین می كند موجب به سختی افتادن معیشت این اقشار خواهد شد.1398/01/17
14:52:48
5.0 / 5
4917
تگهای خبر: ارتباطات , دستگاه , سئو , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین