پژوهشگران آمریكایی محقق كردند

كنترل نورون ها به كمك داروی مبارزه با سیگار

كنترل نورون ها به كمك داروی مبارزه با سیگار به گزارش فیكس سرور پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی نشان دادند كه نوعی داروی مبارزه با سیگار می تواند به كنترل فعالیت نورون ها كمك نماید.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهش جدیدی كه در "مؤسسه پزشكی هاورد هیوز"(HHMI) آمریكا انجام شده، نشان داده است نوعی دارو كه در مبارزه با سیگار نقش دارد، می تواند مانند یك كلید شیمیایی برای روشن و خاموش كردن نورون ها عمل كند. شاید این پژوهش، روزی به ابداع روش های هدفمند برای درمان بیماری هایی مانند صرع در انسان ها منجر شود.
پژوهشگران در این پروژه كه به سرپرستی "اسكات استرنسون"(Scott Sternson)، متخصص علوم اعصاب هاورد هیوز انجام شده، مدارهای مغز موش ها و برخی پستانداران را بررسی كردند.
استرنسون در این باره اظهار داشت: دانشمندان دیگری كه روی این روش موسوم به "كموژنتیكز"(chemogenetics) كار می كنند، معمولاً مولكول هایی را به كار می برند كه برای درمان انسان مناسب نیستند. پژوهش ما، هنوز راه زیادی تا رسیدن به مراحل بالینی در پیش دارد اما ما تلاش داریم این راه را كوتاه تر نماییم.
قدمت كموژنتیكز، به دو دهه می رسد. دانشمندان، داروها و گیرنده هایی كه می توانند فعالیت نورون ها را در موش ها تغییر دهند، طراحی نموده اند و آنها را با هم مطابقت داده اند. گروه استرنسون، از دارویی استفاده كردند كه كاربرد آن برای انسان ثابت شده است. این دارو می تواند پروتئین های مجرای یونی كه مستقیماً بر فعالیت های نورون ها اثر می گذارند، هدف قرار دهد؛ در نتیجه عوارض جانبی كمتری دارد. این خصوصیت دارو، آنرا به گزینه مناسبی برای كاربرد بالینی تبدیل می كند.
پژوهشگران در این آزمایش، از یك داروی برطرف كننده نیكوتین موسوم به "وارنیكلین"(varenicline) استفاده كردند. آنها ساختار دو پروتئین متفاوت مجرای یونی را هم مورد بررسی قرار دادند. یكی از این پروتئین ها هنگام حضور وارنیكلین، نورون ها را برای ارسال پیام به كار می اندازد و دیگری ارسال پیام توسط نورون ها را متوقف می كند.
استرنسون اضافه كرد: این پروتئین ها، قوی ترین گیرنده های كموژنتیكز هستند كه تابحال شناخته شده اند. حتی میزان كمی از وارنیكلین هم می تواند اثر قابل توجهی بر فعالیت نورون ها داشته باشد.
دانشمندان می توانند از این سیستم برای مشخص كردن ارتباطات میان فعالیت نورون ها و رفتار حیوانات استفاده كنند.
این پژوهش، در مجله " Science" به چاپ رسید.1397/12/25
12:12:27
5.0 / 5
4425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین