میراث فرهنگی ایران روی کارت پستال

میراث فرهنگی ایران روی کارت پستال نمایشگاه «میراث فرهنگی ایران از دریچه کارت پستال» در موزه ارتباطات راه اندازی شد. تعدادی از این کارت پستال ها برای اولین بار رونمایی می شود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این نمایشگاه گزیده ای از تصاویر مربوط به ایران قدیم در کارت پستال های موزه پست و فیلاتلیک شهر یزد است که از میان کارت پستال های پست شده به کشورهای مختلف اروپایی برگزار شده است.
در نمایشگاه «میراث فرهنگی ایران از دریچه کارت پستال»، موضوعات مختلفی از ایران قدیم در دوره قاجار و در ارتباط با میراث فرهنگی در قالب ۳۰ تصویر به نمایش درآمده که برخی از آنها قبل از این در معرض دید همگان قرار نداشته اند.
این نمایشگاه از دوم تا نهم آذر۱۴۰۰، از ساعت ۹ بامداد تا ۱۳ در محل موزه ملی ارتباطات برپا است.
در توضیح این نمایشگاه آمده است: با اختراع و گسترش فنون عکاسی در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی وسیله ای جدید برای ثبت وقایع و لحظات و مستندنگاری به وجود آمد و عکس به دیگر اسناد و مدارک در دسترس انسان ها اضافه گردید. تصاویر اولین به سبب ابتدایی بودن فنون ظهور، چاپ و ناپایداری مواد استفاده شده در آنها، همین طور تاثیر عوامل محیطی از میان رفتند و یا کیفیت خودرا از دست دادند. با پیشرفت صنعت چاپ و ارتباطات در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی کارت پستال های تصویری به وجود آمدند که ماندگاری بسیار طولانی مدتی داشتند و به زودی استفاده از آنها بعنوان بخش مهمی از زندگی مردمان جهان درآمد کمی بعد از رواج کارت های پستی تصویری در اروپا در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی، ورقه های پستی تصویری از تصاویر هنرمندان مشهور توسط مستشاران بلژیکی پست و گمرکات در ایران در جریان پستی قرار گرفتند و به زودی انواع بسیار متنوعی از آنها نیز توسط تجار بازار به کشورهای اروپایی سفارش داده شدند.
این کارت پستال ها از زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار منتشر و تعداد زیادی از آنها توسط اروپاییان و یا اتباع دیگر کشورهای خارجی از ایران به اروپا و دورترین نقاط جهان پست و درنتیجه پراکنده شدند. این ورقه های پستی تصویری از موضوعات مختلفی تهیه شده بودند که بیشترین آنها در محدوده موضوعات در رابطه با میراث فرهنگی ایران طبقه بندی می شوند.
با جمع آوری تدریجی این ورقه های پستی از کشورهای مختلف در سالهای اخیر، علاوه بر گسترش جنبه های مختلف مجموعه داری مدارک مستند بی نظیری از بافت های تاریخی و بناها و تاسیسات شهری و روستایی و همین طور آثار باستانی و قدیمی همین طور زندگی و سنت های مردم ایران فراهم گشته است که ارزش های بی شماری در حوزه پژوهش های دیرینه شناسی شهری و تاریخی، بررسی بافت ها و ابنیه ها و آثار معماری، مردم شناسی، مرمت و احیای آثار تاریخی و سایر رشته های در رابطه با میراث فرهنگی کشور دارند.
برگزاری اینگونه نمایشگاه ها گامی در امتداد ارائه و شناسایی منابع جدید برای علاقه مندان و پژوهشگران عرصه های مختلف میراث فرهنگی و سایر مخاطبین موزه ها فراهم می آورد.
این نمایشگاه به همت روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری موزه ملی ارتباطات امروز، سه شنبه دوم آذرماه راه اندازی شد.1400/09/03
14:14:03
0.0 / 5
255
تگهای خبر: ارتباطات , پژوهش , صنعت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین