رسانه های خارجی برنده فضای بی رقیب تولید محتوا

رسانه های خارجی برنده فضای بی رقیب تولید محتوا به اعتقاد كارشناسان، با توسعه زیرساخت ها و دسترسی به اینترنت پرسرعت در بیشتر نقاط، فضای تولید محتوا به وجود آمده و تقاضا هم برای آن زیاد است، اما حاكمیت باید با رقابتی كردن این فضا به توسعه آن كمك نماید و اگر فضای رقابتی از بین برود و تولیدكنندگان محتوا و سرمایه گذاران از این بازار بیرون بروند رسانه های خارجی برنده این رقابت خواهند بود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از وزارت ارتباطات، پنجاه وچهارمین نشست نقد و اندیشه با موضوع «تولید محتوا در فضای مجازی» با حضور مهدی یزدانی، رئیس هیات مدیره نماوا، احمدرضا نخجوانی، مدیرعامل شرکت شاتل و باقر صمدی، معاون دیجیتال شرکت ایرانسل انجام شد.

مخاطب به دنبال محتوای باکیفیت است
یزدانی با اعلان اینکه تعاریف وسیعی از تولید محتوا می توان ارائه داد، اظهار داشت: حدود چهار تا پنج سال است که VODها در کشور تاسیس شده اند و کسانی که این موسسات را تاسیس کردند می دانند که آماده کردن زیرساخت، شرط لازم وجود این پلت فرم ها است ولی شرط کافی برای حیات آنها تولید محتوا با کیفیت است و مخاطبین VOD ها به دنبال محصولات باکیفیت و حرفه ای هستند. در سال های اخیر زیرساخت های مخابراتی تقویت شده و امکان بهره برداری از آن برای تولیدکنندگان محتوا وجود دارد.
وی افزود: در حوزه سینما ۵۰۰۰ نفر آموزش دیده رسمی داریم که در ۳۲ رشته مختلف فعالیت می نمایند تا یک فیلم یا سریال تولید شود. تا قبل از فعال شدن فضای مجازی در این عرصه در طول سال برای ۲۰ درصد از آنها امکان فعالیت مهیا بود. در VODها به سبب عدم محدودیت نمایش، صندلی، زمان و جغرافیا این امکان وجود دارد که تعداد تولیدات سینمایی، سریال ها و تعداد شاغلین افزایش شایان توجهی پیدا کند. به جهت اینکه VODها بتوانند در بازار فعالیت مستمر داشته باشند باید حداقل روزی دو ساعت تولید محتوای ایرانی عرضه کنند.
یزدانی با اعلان اینکه انتخاب اول مخاطب ایرانی، سریال ایرانی است و بعد از آن فیلمی که برای نخستین بار در VOD نمایش داده می شود بیشترین مخاطب را دارد، اضافه کرد: در دوران کرونا به جهش بزرگی از نظر تعداد مخاطب رسیدیم که پیش بینی ما این بود که تا اختتام ۱۴۰۰ این تعداد مخاطب را خواهیم داشت. کرونا این فاصله را کاهش داد، مخاطبان با VODها بیشتر آشنا شدند و متناسب با نیازهای مردم، بازار کار به چشم اندازی برای رونق در رابطه با فعالیت حرفه ای تولید می رسد.

اکران آنلاین خواب سرمایه را کوتاه کرده است
رئیس هیات مدیره شرکت تلویزیون اینترنتی، با اعلان اینکه بازگشت سرمایه برای سرمایه گذار بسیار مهم می باشد، اظهار نمود: در حالت عادی برای اکران یک فیلم، دو تا سه ماه زمان لازم است و بعد از آن برای تسویه حساب سینما با صاحب اثر یک سال زمان می برد. اکران آنلاین خواب سرمایه و مدتی که سرمایه معطل می ماند تا سرمایه گذار کار دیگری انجام دهد، کوتاه کرده است. شاید سرمایه گذار در اکران آنلاین حاشیه سود کمتری داشته باشد ولی تعداد دفعاتی که سرمایه می تواند گردش داشته باشد در این عرصه بسیار بیشتر شده است.
یزدانی با اشاره به حفظ حقوق مولف و تولیدکننده محتوا در کشور اظهار داشت: حدود ۲۰ سال است که شبکه نمایش خانگی در ایران فعال شده و از ابتدا نیز کپی غیرقانونی فیلم ها وجود داشت و حقوق صاحبان اثر از بین می رفت. در اوایل دهه ۸۰ برای برخورد با متخلفین حوزه سمعی و بصری قانونی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که برای متخلفین جریمه نقدی بین ۵۰۰ تا حداکثر یک میلیون تومان ذکر شده بود که در بازه زمانی یک ساله نیز عدد قابل قبولی نبود. شدیدترین برخورد در همان قانون تعطیلی واحد صنفی بود که جریمه قابل توجهی بود.
وی افزود: حالا در سال هایی که رفتار مردم در دیدن فیلم و سریال متفاوت شده و زیرساخت های مخابراتی نیز در دسترس مردم است و با هزینه بسیار کمتری می توانند فیلم مورد نظر را در فضای مجازی و پلت فرم ها ببیند، هنوز هم این قانون وجود دارد که دیگر کارآیی ندارد برای اینکه امروز این سایت ها هستند که هر روز با یک دامنه متفاوت بالا می آیند و قانون ۲۰ سال پیش نمی تواند با آن مقابله نمود. قانون باید به روز باشد و ۲۰ سال از خودش جلوتر باشد نه اینکه ۱۰ سال از زمان خودش عقب تر باشد. قانون باید بتواند بگوید چگونه در ۲۰ سال آینده از حقوق مولف دفاع نماییم.

ضرر شبکه های ماهواره ای به مولفان
رئیس هیات مدیره شرکت تلویزیون اینترنتی با اعلان اینکه رفتار مصرف کننده برای گرفتن کالا و فیلم در شبکه مجازی قابل تحلیل است، اظهار داشت: قبل از این، انگیزه حضور در بازار قاچاق، کیفیت، قیمت و سرعت دسترسی به محصول بود که با توجه به این پلت فرم ها دیگر این انگیزه ها از بین رفته است و محصول به قیمت بسیار ارزان تر، با کیفیت و سرعت بیشتر به دست مشترک می رسد. کسانی که عادت به دیدن و شنیدن محتوای قاچاق دارند به سایت های قانونی مراجعه نمی