خبرنگاران سرعت بیش از 1 و نیم گیگابیت بر ثانیه در شبكه ی 5G ایرانسل را ثبت كردند

خبرنگاران سرعت بیش از 1 و نیم گیگابیت بر ثانیه در شبكه ی 5G ایرانسل را ثبت كردند فیكس سرور: بازدید اولین گروه از خبرنگاران حوزه‌ی ICT از سایت 5G ایرانسل و تست سرعت نسل پنجم تلفن همراه، برگزار و سرعت بیش از 1.518 گیگابیت بر ثانیه در شبكه نسل پنجم ایرانسل، با بهره گیری از گوشیهای موجود در بازار ایران، در حضور خبرنگاران ثبت گردید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام روابط عمومی ایرانسل، این مراسم با حضور دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل و نمایندگان ۳۷ رسانه، بعنوان اولین گروه رسانه های متقاضی حضور در این رویداد، بامداد سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹، در ساختمان مرکزی ایرانسل اجرا شد. ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی دوران کرونا موجب شد تا حضور سایر رسانه ها، به ترتیب زمان تقاضا، به روزهای آتی موکول گردد.
در این مراسم، بعد از انجام چند تست سرعت رسمی نسل پنجم تلفن همراه که با سیم کارت ایرانسل و با بهره گیری از گوشیهای موجود در بازار ایران انجام شد؛ خبرنگاران حاضر در این مراسم نیز، شخصاً با انجام تست سرعت های متعدد، بررسی سیم کارت موجود در گوشی و نیز مشاهده‌ی شناسه‌ی شبکه‌ی تلفن همراه ایرانسل، از نزدیک سرعت بیش از ۱.۵۱۸ گیگابیت بر ثانیه را در شبکه‌ی ۵G ایرانسل تجربه کردند.
دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل، در این رویداد، به سخنان رئیس جمهور درباره‌ی فناوری ۵G، تأثیرگذاری آن فراتر از حوزه‌ی ارتباطات و اهمیت آن در اقتصاد دیجیتال، اشاره نمود و با اعلان اینکه در تعریف فناوری نسل پنج، «سه خاصیت اصلی، مانند سه رأس مثلث» برای آن برشمرده شده است؛ این سه خاصیت را پهنای باند زیاد موبایل منتج به سرعت بالا، قابلیت ارتباط انبوه و نیز پایداری بالا و تأخیر بسیار کم عنوان نمود و اظهار داشت: با دستیابی به این سه قابلیت، طیف گسترده ای از خدمات، به طیف وسیعی از مخاطبان در حوزه های مختلف قابل ارائه است.
مدیرعامل ایرانسل با اشاره به برخی ابهام ها درباره‌ی عدم نیاز به فناوری نسل پنج اظهار داشت: این بحث ها، در زمان راه اندازی شبکه‌ی نسل چهار هم وجود داشت؛ ولی با گذشت زمان نسبتاً کوتاهی، حتی در روستاها نیز، توقع مردم دسترسی به حداقل نسل چهارم تلفن هم راه است. وی با اشاره به اینکه راه اندازی شبکه‌ی ۵G و توسعه‌ی شبکه، هم تعهد اپراتورها برمبنای مصوبات شورای عالی فضای مجازی و هم تطابق با روند حرکت تکنولوژی است، اضافه کرد: باتوجه به گستردگی کاربرد این فناوری در حوزه های مختلف، به خصوص صنعت، توسعه‌ی این تکنولوژی و کاربردهای مختلف آن ناگزیر است.
وی اشاره کرد: البته ملاحظاتی مانند پیوست های فرهنگی و امنیتی هم برای این فناوری لازم است که ایرانسل آماده‌ی تعامل با مراکز مربوطه برای مشارکت در تدوین آن است.
دکتر بیژن عباسی آرند همین طور با قدردانی از همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و بطور خاص، مهندس آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، به ثبت سرعت بیش از ۱.۵ گیگابیت بر ثانیه در شبکه‌ی نسل پنج ایرانسل با گوشیهای موجود در بازار ایران اشاره و ابراز امیدواری کرد که با دریافت گوشیهای تلفن همراه جدید سفارش داده شده با قابلیت پشتیبانی از «تجمیع فرکانس»، به زودی تست سرعت های بالاتر، نزدیک به دو برابر سرعت فعلی، در حضور خبرنگاران صورت گیرد.
مدیرعامل ایرانسل با اعلان اینکه «بیش از یک سال است روی شبکه‌ی Core ایرانسل کار کرده ایم»، اظهار داشت: با بهره گیری از این زیرساخت، می توانیم فقط با راه اندازی سایت ها، خدمات نسل پنج را به سرعت در کشور گسترش دهیم.
وی ادامه داد: ما فقط به دنبال آوردن فناوری جدید به کشور نیستیم، بلکه تلاش ما این است به کمک این فناوری، شرایطی را فراهم نماییم تا شرکت های دانش بنیان فعال داخلی، بتوانند در این حوزه نقش آفرین باشند.
وی با ذکر مثالی دراین زمینه، به یک شرکت دانش بنیان داخلی طرف قرارداد ایرانسل اشاره و اعلام نمود این شرکت که قبل از این با حمایت ایرانسل، مودم نسل چهار را در کشور بومی کرده بود، الان بومی سازی مودم نسل پنج را نیز آغاز نموده است. در این مراسم نمونه‌ی پیش تولید مودم بومی نسل پنجم تلفن همراه که توسط شرکت «اتصال صنعت میانه»، آماده شده است، به نمایش درآمد و مدیرعامل ایرانسل ابراز امیدواری کرد با سرمایه گذاری در این حوزه، امکان ارائه‌ی انبوه این نوع محصولات فراهم گردد.
مدیرعامل ایرانسل همین طور با اشاره به اینکه توسعه‌ی نسل جدید، سرمایه گذاری سنگینی لازم دارد، به تجربه‌ی جهانی در زمینه‌ی سرمایه گذاری مشترک اپراتورها و ایده های کمیسیون حوزه‌ی ۵G وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دراین زمینه اشاره و ابراز امیدواری کرد با بلوغ کافی بازیگران این عرصه، امکان مشارکت و سرمایه گذاری مشترک نیز فراهم گردد.
همین طور