سپر امنیتی شبكه ملی اطلاعات ایران رونمایی گردید

سپر امنیتی شبكه ملی اطلاعات ایران رونمایی گردید فیكس سرور: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سپر امنیتی شبكه ملی اطلاعات رونمایی نمود.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، طرح دژفا، سپر امنیتی شبكه ملی اطلاعات كه همراه با توسعه فناوری از حریم شخصی افراد محافظت می كند و هدف آن مقابله با حملات سایبری، پشتیبانی از تداوم خدمات دیجیتال، پیشگیری از كلاهبرداری، نشر اطلاعات و شناسایی بدافزارهاست، امروز همزمان با روز ارتباطات، توسط محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - رونمایی گردید. این طرح دربرگیرنده ۱۰ پروژه است و در مجموع برای آنها ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است.
در این مراسم همین طور طرح سروا، مركز تبادل اطلاعات دولت با بخش خصوصی و عمومی، با هدف به اشتراك گذاری اطلاعات دولتی برای استارت آپ ها، با سرمایه گذاری ۲۶ میلیارد ریال رونمایی گردید.
پروژه (سروا) مركز تبادل اطلاعات دولت با بخش خصوصی و عمومی با هدف به اشتراك گذاری اطلاعات دولتی برای استارت آپ ها است و بسترساز تعامل یكپارچه و نمایش سرویس به كسب وكارهای مورد تأیید بر روی یك زیرساخت یكپارچه و مطمئن است و از مزایای این سرویس می توان به ارتباط با یك نهاد مشخص در دولت و عدم ایجاد سردرگمی، بهبود نمایش خدمات دولت الكترونیك، یكپارچه سازی سامانه های نرم افزارهای دولتی بدون اتصال مستقیم به دستگاه ها، كاهش هزینه های دولت، پشتیبانی از سامانه های داخلی اشاره نمود.

اتصال ۷۲۰۰ روستا به شبكه ملی اطلاعات
همزمان با روز ارتباطات، ۷۲۰۰ روستای كشور با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی به شبكه ملی اطلاعات متصل شدند. آذری جهرمی در این خصوص اظهار نمود: طبق برنامه ششم توسعه باید ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبكه ملی متصل شوند. با شروع به كار امروز این عدد به حدود ۷۰ درصد رسید.
همین طور شركت مخابرات ایران، پروژه توسعه زیرساخت درون استانی شبكه ملی اطلاعات در چهار استان را با سرمایه گذاری ۳۱۶ میلیارد تومانی و با استفاده از تجهیزات تولید داخل، افتتاح نمود.
وزیر ارتباطات درباره این طرح هم اظهار داشت: شركت های داخلی در تولید تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری برای گسترش شبكه ثابت پهن باند، به خودكفایی ۷۰ درصدی رسیده اند، بدین سبب تحریم ها توسعه كشور در این بخش را متوقف نخواهند كرد.

افزایش ۳۰ برابری توان دفاعی در مقابل حملات سایبری
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه از آزاد سازی داده ها جهت استفاده كسب و كارهای نوپا و از افزایش ۳۰ برابری توان دفاعی ایران در مقابل حملات سایبری آگاهی داد.
او با تبریك روز جهانی ارتباطات به خانواده بزرگ ارتباطات در سراسر كشور اظهار داشت: امسال را در مجموعه وزارت ارتباطات، سال «رونق تولید و گسترش خدمات دیجیتال» نامگذاری كردیم تا هدف گذاری سازمان را تبیین نماییم.
وی با بیان این كه هم رونق تولید برای ما حائز اهمیت می باشد و هم گسترش خدمات دیجیتال، اظهار داشت: مجموع این دو هدف توسعه اقتصاد دیجیتال و رسیدن به اهدافی كه در برنامه های توسعه ای كشور مد نظر بوده است را فراهم می آورد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه كرد: خیلی خشنودم كه به اطلاع برسانم برمبنای برنامه مدون و حساب شده دو نیم سال قبل وزارت ارتباطات با همكاری سندیكای مخابراتی و شركت های تولید كننده تجهیزات مخابراتی، توانسته ایم به خودكفایی ۷۰ درصدی در توسعه تجهیزات مورد نیاز برای پهن باند ثابت در كشور برسیم.
وی با بیان این كه شركت های تولید كننده خدمات مخابراتی به توانمندی قابل توجهی رسیده اند اظهار داشت: با وجود افت فاكتورهای اقتصادی در سایر بخش ها، این شركت ها با رشد روبرو هستند و دستاوردشان هم امروز منجر به آن شده كه در چهار استان، زیر ساخت ارتباطی و زیر ساخت پهن باند ارتباطی كه تأمین كننده نیاز لایه دسترسی است را با تجهیزات تولید خودشان پوشش داده اند و شركت مخابرات هم تجهیزات خارجی را در این مناطق از دسترس خارج كرده و از تجهیزات ایرانی بهره برده است. این عدد در پهن باند موبایل به ۳۰ درصد رسیده است. یعنی ما امروز می توانیم ۳۰ درصد تجهیزات مورد نیاز برای پهن باند موبایل را در داخل كشور تولید نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر این كه امروز دو اتفاق مهم در امتداد آنچه بعنوان اقتصاد دیجیتالی از آن نام می بریم و خدمات دیجیتال پایه آن به حساب می آید، افتاده است اظهار داشت: آزادسازی داده های دولتی یكی از آن اتفاقات است. داده های دولتی امروز ملی شدند. اگر امروز را روز ملی شدن داده های كشور بنامیم حرف بی راهی نیست.
وی ادامه داد: صنعت فضایی كشور سالیان سال اطلاعاتی را در مراكز داده های خود نگهداری می كرد، بدون آنكه از این داده ها استفاده ای شود. امروز این داده ها را به صورت آزاد در اختیار همه استارتاپ ها قرار قرار داده ایم.
آذری جهرمی خاطرنشان كرد: سال قبل ۱۰۰ استارت آپ در این عرصه شكل گرفته است و توانسته اند برای خود بازار ایجاد كنند و با اپلیكیشن های كه تولید كرده اند به كشاورزان مشاوره بدهند و برای خودشان درآمد ایجاد كنند. این داده ها متعلق به دولت نیست بلكه متعلق به همه مردم ایران است و هم می توانند از آن آزادانه استفاده كنند.
وزیر ارتباطات با بیان این كه دولت باید به كسب و كارهای نوپا خدمات عرضه نماید اظهار داشت: وقتی یك كسب و كار نوپا سایتی را راه انداخته كه